Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburk zažije peklo I. světové války

V květnu si obyvatelé Rumburku připomenou již devadesáté výročí jedné z nejvýznamnějších událostí v historii města – Rumburskou vzpouru.

Při této příležitosti bude město pořádat tradiční oslavy, které by tentokrát měly překonat vše, co tu již bylo.

Tak jako každý rok, budou i letos slavnosti zahájeny v dopoledních hodinách vzpomínkovým aktem u pomníku Rumburské vzpoury na bývalém popravišti, kde v posledních dnech prvního válečného světového konfliktu vyhasly před popravčí četou životy tří organizátorů vojenské rebelie – Františka Nohy, Stanko Vodičky a Vojtěcha Kováře.

Čestnou stráž u pomníku budou držet vojáci v dobových uniformách a na počest padlých hrdinů zazní z vojenských pušek čestná salva.

Veřejnost asi nejvíce zaujme odpolední program, který bude zahájen slavnostním pochodem Klubu přátel vojenské historie Pardubicko a dalších vojenských historických klubů. Ten projde za doprovodu kapely 35. pluku Plzeň Rumburkem od vlakového nádraží až na Lužické náměstí, které se stane svědkem vojenského nástupu, pořadového cvičení a ukázek vojenského umění dobového vojska. Nebude chybět ani vystoupení mažoretek. Program bude dále pokračovat a vrcholit v Parku Rumburské vzpoury u sochy „Nepokořený“, kde proběhne pietní akt a kde starosta města ve svém projevu připomene historický význam vzpoury rumburských vojáků.

A aby si diváci dokázali představit, čím vším museli naši pradědečkové v zákopech I. světové války projít, připravil pro ně Klub přátel vojenské historie ukázku bitevní scény Halič 1915, která se odehrála na rusko – německo – rakouské frontě. Park Rumburské vzpoury se na téměř dvě hodiny změní v bitevní pole, které se bude halit do dýmu ze střílejících kulometů, pušek a pistolí, které bude poznamenané krví padlých a raněných a na kterém bude bojovat 80 vojáků stejně urputně, jako jich tisíce bojovalo před více než devadesáti lety na východní frontě. Pro dokreslení atmosféry bude v části parku zřízen polní lazaret, kam budou obětavé a neohrožené pracovnice Červeného kříže přinášet raněné k dalšímu ošetření a kde se budou doktoři v těch nejtěžších a nejabsurdnějších podmínkách snažit vojákům zachránit jejich rozstřílené životy.
Válečné požáry budou likvidovat hasiči odění a vyzbrojení dobovou výstrojí a výzbrojí z desátých let 19. století.
Návrat z kruté minulosti do laskavé současnosti všem divákům zpříjemní zábavný program, ve kterém nebude chybět vystoupení mažoretek spolku Taneční život a Kankán Charleston skupiny Trn v oku. Hlavním tahákem slavností bude vystoupení skupiny Patrola/Šlapeto revival band, která se dá nejen poslouchat, ale u které si lze i vesele poskočit a zatancovat.
Pro hladové a mlsné bude připravena řada stánků s chutným občerstvením, cukrovinkami a pitím všeho druhu. Stánky se suvenýry a drobnými dárky, kde nebudou chybět ani pamětní mince a publikace o Rumburku z ateliéru Jiřího Stejskala, potěší všechny, kteří si budou chtít ze slavnostního odpoledne odnést domů drobnou vzpomínku. Pro ty nejmenší účastníky slavností bude připraven skákací hrad.
Oslavy 90. výročí Rumburské vzpoury se budou konat 24. května zároveň s oslavami v Novém Boru. Mezi oběma městy vedla v pohnutých květnových dnech roku 1918 cesta několika stovek rumburských vojáků za svobodou, aby o několik hodin později skončila pro několik z nich na popravištích a pro desítky dalších v celách Terezínské pevnosti.
Město Rumburk za finanční spoluúčasti města Nový Bor vypraví historický vlak s kapacitou 149 míst mezi Novým Borem a Rumburkem prostřednictvím Klubu přátel lokálky. Dobově oděná obsluha bude cestujícím nabízet lahodné občerstvení a prodávat pamětní jízdenky. Vlak bude převážet turisty a návštěvníky obou měst na trase Nový Bor, Svor, Jedlová, Chřibská, Krásná Lípa, Rumburk a zpět.
gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail