Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ministr školství na Šluknovsku

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ondřej Liška navštívil 17. dubna vybrané vzdělávací instituce ve Šluknovském výběžku. V doprovodu ředitelky Agentury Pondělí Moniky Lampové navštívil nejdříve Základní a Praktickou školu Gabriely Pelechové v Dolní Poustevně, kde byl přivítán jejím ředitelem Miroslavem Markem a dolnopoustevenským starostou Miroslavem Jemelkou. Ministr se zde seznámil s metodou výuky žáků, která není v Čechách obvyklá, kdy vedle sebe studují děti zdravé i děti s různým typem zdravotního postižení, ale i ty, které byly považovány za nevzdělavatelné. Ondřej Liška se tak na vlastní oči přesvědčil, že najde-li se k dítěti cesta a rozvíjejí se jeho dovednosti a schopnosti, tak se každé dítě v životě uplatní.
Následná diskuse, která se rozvinula na půdě školy, se týkala českého školství a možností vzdělávání mladých obyvatel Šluknovského výběžku, včetně těch nejmenších. Zaznělo i to, že v okrese Děčín nejsou žádné jesle, zatímco v sousedním německém okrese Zittau jich je více než čtyřicet. Například v Seifhennersdorfu u Rumburka jsou hned troje jesle, o jejichž služby mají čeští rodiče stále větší zájem. Brání jim v tom však vysoká cena 800 EUR za měsíc. Pokud by byla cena stejná jako pro obyvatele Saska 150 EUR za měsíc, mnoho rodičů by této možnosti využilo. Starší děti by pak někteří rodiče rádi dali do mateřské školy za hranicemi kvůli snadnějšímu osvojení němčiny. Narážejí však na podobné problémy jako u jeslí.
Další část programu ministra poté pokračovala v Krásné Lípě, kam ministr Liška zavítal na pozvání komunitního centra. Starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart přivítal ministra v místní základní škole. V doprovodu ředitelky školy Ivany Preyové si prohlédl školní budovu a seznámil se s projekty, do kterých je škola zapojena. Před svým odchodem za dospělými žáky rekvalifikačních kurzů Výsadba zeleně a Údržba zeleně, pořádané Komunitním centrem Českého Švýcarska, stačil ještě navštívit zkoušku pěveckého souboru Lipka. Po setkání s klienty se ministr odebral do Domu Českého Švýcarska, kde ho přivítal ředitel o.p.s. České Švýcarsko Marek Mráz. Závěr jeho nabitého programu byl věnován diskuzi o vzdělávání a především o čerpání peněz z fondů Evropské unie.

Tisk Tisk | E-mail E-mail