Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kubánská Chargé d’Affaires navštívila Šluknovský výběžek

Na pozvání Společnosti česko-kubánského přátelství navštívila v úterý 29. dubna Šluknovský výběžek kubánská velvyslankyně Bárbara Montalvo Álvarez. Její první kroky vedly do Krásné Lípy, kde si v doprovodu starosty města Zbyňka Linharta prohlédla Dům Českého Švýcarska a zhlédla dokumentární film o Českém Švýcarsku. Její pozornosti neunikl ani Dům volného času – krásnolipská Továrna a sportovní areál.
O něco později přivítal paní Bárbaru Álvarez ve své pracovně i starosta města Rumburk Ing. Jaroslav Sykáček. „Setkání s paní velvyslankyní bylo velice příjemné. Velice živě se zajímala o naše město a náš kraj a byla jeho krásami a nádhernou přírodou doslova unešená,“ vzpomíná starosta na setkání s touto šarmantní dámou. „V rozhovoru s paní Álvarez jsem si znovu uvědomil, jak rozdílné mohou být pohledy na jednu a tu samou věc. Většina lidí, zřejmě i pod vlivem médií, vnímá Kubu jako zemi, kde se lidem pod tíží komunistického režimu nedýchá lehce. Ale z pohledu paní velvyslankyně se zdá, že Kuba je opravdu rájem na zemi a Ostrovem svobody. A ona je přesvědčená, že vláda její země se o svůj lid stará opravdu dobře a zodpovědně,“ dodává starosta. Jeho slova mohou potvrdit i ti, kteří se v Rumburku v odpoledních hodinách setkali s paní Álvarez při přátelské diskuzi v městské knihovně. Díky ní si znovu oživili vzpomínky na doby, které jsou už pro nás minulostí, ale které jsou pro Kubánce dennodenní realitou. Hovořilo se například o kubánském zdravotnictví a školství, které jsou pro všechny zdarma, o tom, že kubánské děti dostávají ve školách zdarma snídaně a svačiny mluvilo se i o cenově zvýhodněných denních přídělech potravin pro obyvatelstvo, o současném trendu výstavby nemocnic a zejména porodnic i v odlehlých oblastech Kuby, aby bylo zdravotnictví co nejblíže všem kubánským občanům. Ale ke slovu se dostala i nepříjemná témata, jako je nedostatek ropy, kterou nyní Kuba začíná těžit z vlastních zdrojů, špatná elektrifikace ostrova a s tím spojené problémy, pomalý rozvoj telekomunikací a telefonizace v zemi, kde mobilní telefony a počítače jsou zcela ojedinělou záležitostí.
Součástí návštěvy kubánské velvyslankyně v Rumburku bylo i uctění památky popravených aktérů Rumburské vzpoury, kterým u jejich pomníku položila paní Álvarez kytici květin.

kuba

Kubánská velvyslankyně Bárbara Montalvo Álvarez přijímá květiny z rukou starosty města Rumburku Ing. Sykáčka. Foto: gdo  

Kubánská velvyslankyně se v Rumburku zdržela jen několik hodin, přesto, podle těch, kteří se s ní setkali, za sebou zanechala velice příznivý dojem a milou vzpomínku.

Tisk Tisk | E-mail E-mail