Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rozhledna na Dýmníku prochází po deseti letech rekonstrukcí

dymnika_0 Rekonstrukcí za téměř půl milionu korun prochází v těchto dnech jedna z dominant Šluknovského výběžku – Augustova věž, rozhledna na kopci Dýmníku v Rumburku. Investorem rekonstrukce je společnost Lesy České republiky a.s., která se rozhodla, že tuto více jak stoletou stařenku bude opečovávat a zajišťovat její návštěvnický provoz. Konečně tak po dlouhé době našla rozhledna mecenáše, který se postará o její lepší budoucnost. Augustova věž, neboli rozhledna na Dýmníku byla vybudována v roce 1896 rumburským radním Augustem Wenschuhem, který ji nechal postavit na své vlastní náklady a poté ji daroval turistům z Horského spolku pro nejsevernější Čechy.
Věž byla v minulých letech volně přístupná, což se neblaze projevilo na jejím stavu. Vandalové a zloději kovů rozbili okna ve vyhlídkové části věže, aby mohli z její vnější strany vytrhat měděné opláštění. Tím byla věž vystavena nemilosrdnému počasí, které dokončilo dílo zkázy. Svými grafitovými projevy se na jejím ošklivém vzhledu podepsali i místní sprejeři.
Již v letech 1993 – 1994 prošla věž rekonstrukcí, která byla financována z veřejné sbírky z celého děčínského okresu, ale ani tak se nepodařilo, díky nevyjasněným vlastnickým vztahům, zabránit jejímu dalšímu chátrání.

Podle stavbyvedoucího firmy, který má rekonstrukci na starosti, bude nutné některé dřevěné prvky v horní části věže zcela nahradit a pak bude provedeno její nové plechové opláštění. Schodiště dostane nový nátěr, opraveny budou i vstupní schody. Zásadní změnu přinese vybudování prodejního stánku uvnitř věže, v němž bude osoba pověřená prodejem vstupenek a bude zajišťovat i dozor nad celou věží a nad chováním návštěvníků. Mimo návštěvní hodiny bude věž uzavřena.
Podle všech předpokladů by měla být věž zprovozněna již začátkem letních prázdnin.

Tisk Tisk | E-mail E-mail