Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Starosta Rumburku Ing. Sykáček kandiduje do senátu

sykaceka Ing. Jaroslav Sykáček, starosta Rumburku oficiálně zahájil 1. května v Děčíně svou senátorskou kampaň za podpory ČSSD a jejího předsedy Ing. Jiřího Paroubka. Proto se již mnozí Rumburáci, ale i obyvatelé dalších měst mohli na silnicích Šluknovského výběžku setkat s dodávkou s portrétem Ing. Sykáčka a volebními hesly. „V prvé řadě bych chtěl říci, že volební dodávka je pouze zápůjčka, kterou po kampani vrátím. Není to ani dar, ani jsem si nenechal pomalovat vlastní auto,“ vysvětluje Ing. Sykáček a dodává, že stále dává přednost své, sice letité, ale nepomalované Škodě Fabii nebo pěší procházce.
Co vás vedlo k tomu, usilovat o pozici ve vrcholné politice a kandidovat v podzimních volbách do senátu?
Jako starosta města se dost často setkávám s nedokonalostí české legislativy a zákonů, jejichž účinnost v mnoha směrech poškozuje samotná města a obce. Bohužel, z pozice starosty nemohu žádným způsobem ovlivnit a prosadit jejich změny. To mohu jen jako člen zákonodárného sboru, a proto jsem přijal nabídku, abych jako sympatizant (i když nečlen) hájil barvy ČSSD v senátních volbách.
Který z těch zákonů máte konkrétně na mysli?
Je jich víc, ale mám-li uvést jen jeden, tak asi ten, který vnímají negativně i samotní občané, a to je zákon o loteriích. Nedávno se na mě obrátil jeden občan Rumburku, že nejen jeho život, ale život celé jeho rodiny a sousedů obtěžuje provoz a hluk dvou heren v Palackého ulici. Od městských strážníků i od Policie ČR vím, že tyto herny jsou i místy, kde se koncentrují kriminální aktivity, a tak na jejich radu a přání rumburských obyvatel jsem začal usilovat o jejich zrušení. Ale bohužel, v tomto směru jsem narazil. Zákon, který vymezuje činnost těchto zařízení, je tak benevolentní, že téměř každá snaha zrušit je je předem ztracená. Navíc hrozí, že pokud zakážeme provoz výherních hracích automatů, budou v krátké době nahrazeny elektromechanickými ruletami a videoloterijními terminály, jejichž provoz neschvalují obce, ale samotné ministerstvo financí, které těží z jejich provozu. Pak bychom měli na krku parazita, který žije z našeho, ale živí tím někoho jiného. A vzhledem k tomu, že tento problém trápí všechny starosty napříč politickým spektrem, chtěl bych se zasadit o změnu loterijního zákona ve prospěch obcí.
Již delší dobu se mluví o jiné změně, a to volebního zákona tak, aby byla možná volba prezidenta, ale i starostů měst. Jaký je váš názor?
Jsem pro přímou volbu i prezidenta, i starosty. A to z toho důvodu, že podle současných praktik se může paradoxně stát starostou i ten člen zastupitelstva, který ve volbách získal nejmenší počet hlasů, a má tím pádem nejmenší podporu voličů. Stačí jen, když se mezi sebou dohodnou politické strany, a to i ty, které nemají tak silnou voličskou základnu. Řekl bych, že současná volební praxe je výsměchem voličům.
Jaký je váš názor na umístění amerického radaru na českém území?
Jsem proti radaru. I kdyby mě někdo přesvědčil, že existuje reálné nebezpečí napadení naší republiky nebo států NATO, nedokážu se smířit s tím, že by na našem území měla být vojenská základna cizího státu, ať již je to USA nebo Ruská federace. Myslím si, že už jednu takovou zkušenost máme za sebou a měli bychom se z ní poučit. Nebo jsme snad nepoučitelní?
A pokud bych měl přistoupit na radar, což je pro mě absurdní představa, chci mít možnost volit amerického prezidenta, což je sice také absurdní, ale odpovídá to tomu, že chci mít možnost volit toho, kdo rozhoduje o budoucnosti a směrování mé země a mé vlasti. A tím, bohužel, americký prezident v tuto chvíli je.
A co si myslíte o poplatcích ve zdravotnictví?
Jsem zásadně proti poplatkům. Dokázal bych se vyrovnat s poplatky v nemocnici za hospitalizaci za podmínek, že vybrané peníze budou použity pro rozvoj nemocnice, ať již v lékařské nebo ošetřovatelské sféře. Tam bych byl ochoten přivřít oko. Ale zásadně protestuji proti poplatkům v lékárnách, jejichž výtěžek jde pouze do kapsy lékárníků. Jsem přesvědčen, že majitelé lékáren by své podnikání zvládli i bez těchto poplatků a že je to v očích mnohých lidí poškozuje, ač to nebyli oni, kdo o poplatcích rozhodl. Navíc mi přijde nemorální a nenormální zatěžovat těmito poplatky rodiny s dětmi a seniory, jejichž příjmy jsou často velmi omezené. Rád bych se zasadil o to, aby se stát, ve kterém žijeme, choval citlivě k ekonomicky slabším vrstvám obyvatelstva, naopak, aby byl tvrdší v postizích těch, kteří zneužívají jeho sociální politiku a k těm, kteří nerespektují a porušují jeho zákony.
Na druhou stranu se chci zasadit i o to, aby zákony této země podporovaly rozvoj podnikání, aby byla stanovena jasná pravidla, která se nebudou měnit každých půl roku, a aby podnikatelé mohli podnikat slušně, bez snahy, v zájmu svého přežití, zákony obcházet. Přeji si, aby se v této zemi dařilo dobře všem. Těm, kteří podnikají, těm, kteří pracují, ale i těm, kteří jsou jen odkázáni na sociální pomoc tohoto státu.

Tisk Tisk | E-mail E-mail