Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na Jitrovník v kravatách vstup zakázán!

jitrovnik Již sedmkrát za sebou, vždy padesát dní po Velikonocích, se scházejí přátelé a sousedé z pěti českých i německých sousedících obcí na kopci Jitrovník, dříve zvaným Pytlák, aby zde u příjemné hudby poklábosili, pojedli dobroty z české i německé kuchyně a zapili je lahodným českým pivem.
I letošního přátelského setkání na Jitrovníku se zúčastnilo okolo pěti set lidí z obou stran hranic a především všech pět starostů spolku obcí s názvem Pětiměstí. Členy tohoto spolku až donedávna byla česká města Šluknov a Jiříkov a německé obce a města Oppach, Neusalza – Spremberg a Friedersdorf. Obec Friedersdorf se ale stala v posledním roce součástí Neusalzy – Sprembergu a spolek tak přišel o jednoho člena. A tak, aby zůstala tradice pěti spřátelených měst spolku Pětiměstí zachována, bylo členství nabídnuto dalšímu příhraničnímu městu Sohlandu nad Sprévou. A právě při příležitosti letošního setkání byl Sohland slavnostně přivítán mezi ostatními členy Pětiměstí a starostové těchto obcí – měst podepsali nový veřejný dokument vyjadřující vůli ke vzájemné spolupráci mezi všemi zúčastněnými městy. Starosta Sohlandu Matthias Pillz zaplatil zápisné, a to pivo za všechny starosty. Stálo ho to celých dvacet Eur.

„Setkání na Jitrovníku není nic jiného než přátelské, sousedské setkání lidí, kteří se mají rádi a mají si co říct. Není to nic oficiálního, obejdeme se bez vzletných proslovů, bez přesných časových harmonogramů a formalit,“ vysvětluje šluknovský starosta Milan Kořínek. A o tom, že je toto setkání neformální, svědčí i to, že starostové mají na setkání vstup s kravatami zakázán. „To je pravda, s kravatami se na Jitrovník nesmí,“ směje se. „Vždyť to také není setkání starostů, ale pěti chlapů, kteří se sejdou u piva, dají si spolu buřta a povídají si o své práci, kterou mají společnou, a o problémech, se kterými se každý z nich denně setkává. Nic si neslibujeme, ne-uzavíráme žádné pakty, politiku necháváme zavřenou doma. Prostě na Jitrovník se jdeme jen bavit, najíst a dobře popít a zatančit si. A máme radost, že těch, kteří se na Jitrovníku scházejí, je rok od roku více,“ libuje si spokojeně šluknovský starosta.

Tisk Tisk | E-mail E-mail