Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburk si připomněl 90. výročí Rumburské vzpoury

Minutou ticha a čestnou salvou u památníku na rumburském popravišti uctili čelní představitelé města Rumburku v čele se starostou města Jaroslavem Sykáčkem památku vojáků, kteří byli popraveni jako organizátoři Rumburské vzpoury v roce 1918.
Jejich památce se poklonila i delegace z ruského města Kiržač vedená náměstkyní předsedy administrace okresu Kiřžač Galinou Šmirjovovou a další osobnosti města Rumburka, Šluknova a Jiříkova.
Čestnou stráž u památníku drželi vojáci v dobových uniformách vojáků rakousko-uherské armády. Tímto pietním aktem byly zahájeny oslavy Rumburské vzpoury, které se konaly na několika místech v Rumburku a v Novém Boru. Mezi oběma městy vozil turisty historický vláček s dobově oděnými průvodci nabízejícími lahodné občerstvení.
Mezitím napříč Rumburkem pochodovala čtyřicetičlenná vojenská kapela 35. pluku Plzeň a vojáci v dobových uniformách z Klubu přátel vojenské historie Pardubicko a dalších vojenských historických klubů. Těm dělaly půvabný doprovod svůdné mažoretky ze Štětí. Oslavy pořádané Městem Rumburk byly soustředěny do Parku Rumburské vzpoury, kde je slavnostním projevem a pietním aktem u památníku Nepokořeného zahájil starosta města Ing. Jaroslav Sykáček.
Pozornost stovek diváků upoutala ukázka bitevní scény, která se udála u Haliče roku 1915, a v níž byla ruskými vojsky zdecimována rakousko-uherská armáda. Park Rumburské vzpoury se na dvě hodiny změnil v bitevní pole zahalené do dýmu z děl a pušek, poznamenané krví padlých a raněných.
Návrat z kruté minulosti do laskavé současnosti všem divákům zpříjemnil zábavný program taneční skupiny Trn v oku a hudební vystoupení skupiny Patrola / Šlapeto revival band.

valka

Park Rumburské vzpoury zažil peklo I. světové války, ve které se utkala rakousko-uherská armáda s ruskými vojsky. Stovky diváků přihlížely ukázce bitvy u Haliče z roku 1915. Foto: Z. Novák

 

Do Rumburku se vrátila 1. světová válka

Ukázkou bitevní scény u Haliče z roku 1915, při níž ruská vojska zdecimovala Rakousko – uherskou armádu, si návštěvníci oslav Rumburské vzpoury připomněli hrůzy první světové války a udělali si i lepší představu, proč se odmítli vojáci z rumburské posádky vrátit do tohoto válečného pekla a i za cenu trestu smrti se vzbouřili proti tehdejším vojenským zákonům.

V Parku rumburské vzpoury se v sobotu 24. května proti sobě postavila téměř stovka vojáků, ruských i rakousko- uherských, a za výbuchů granátů, min a rachotu kulometů předváděli krvavý boj našich předchůdců tak, jak byl zaznamenán historiky.  Diváci viděli dobytí ruských pozic a následné vyhnání rakouských vojsk z obsazeného území, viděli mírovou žádost zdravotníků o uklidnění bitevní scény, aby mohli z válečného pole ošetřit stovky zraněných vojáků, viděli i nelítostný boj muže proti muži, brutální zastřelení vojenského zajatce i zoufalou kapitulaci rakousko –uherských zdecimovaných jednotek.  Bitva v Rumburku trvala  téměř dvě hodiny a přihlíželo jí několik stovek nadšených diváků, a to nejen z Rumburku a jeho okolí, ale i Ústí nad Labem nebo Prahy.

„Miluji válečnou historii a nenechám si ujít skoro žádnou příležitost, podívat se na ukázku válečné techniky nebo boje. Ale tohle bylo asi nejlepší, co jsem kdy viděl,“ přiznává nadšeně Jiří Havlíček z Prahy, který si pochvaloval i výklad znalce vojenské historie, který komentoval co se děje na bojišti v průběhu celé ukázky.

Všichni ti, co válečnou vřavu v rumburském parku přežili, a naštěstí to byli všichni, byli o něco později starostou města Ing. Sykáčkem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem slavnostně dekorováni. Na jejich prsou se tak zaleskla česná medaile připomínající 90. výročí Rumburské vzpoury, vzpoury několika českých vojáků proti válečnému šílenství a zbytečnému umírání.

rusnuci-jdou-do-boje

Pochod ruských a rakouských vojsk za doprovodu vojenské hudby doprovázely davy zvědavců.

mauooretky-002

Ale i půvabné mažoretky nadchly svým pochodovým uměním přihlížející diváky.

 

Oslavovalo se i na Lužickém náměstí

Na počest popraveného Františka Nohy, Vojtěcha Kováře a Stanislava Vodičky, kteří byli obvinění z vojenské vzpoury u rumburské posádky v roce 1918,  zazněla na Lužickém náměstí Česká hymna v podání žákyň Základní školy v Tyršově ulici. A poté již začaly oslavy, kterých se zúčastnili, kromě stovek místních i přespolních, i významní hosté, například zástupce generálního štábu Armády ČR Mjr. Jan Švabach, náměstek hejtmana ÚK Petr Fiala, starostové okolních obcí. Mezi hosty nechyběl ani předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Během pestrého dvanáctihodinového programu se na pódiu vystřídala celá řada uměleckých souborů, z nichž největší ohlas vzbudila skupina Greenorns s Honzou Vyčítalem u mikrofonu.

Návštěvníkům oslav byl nabídnut chutný gulášek z vojenské polní kuchyně, grilované speciality, lahodné pivíčko a pro děti spousta sladkostí. Lužické náměstí se hemžilo tančícími páry, vojáky v dobových uniformách, ale  příslušníky elitních policejních jednotek, které předváděly ukázky ze své práce při potírání zločinu.

Pořadatelem oslav na Lužickém náměstí byla firma NGW s.r.o. a Labská investiční a.s..

fajfyyiyyka-puied-bojem

 I starému vojenskému vysloužilci chutný tabáček a porcelánová fajfčička udělá před bojem dobře na těle i na duchu.

dekorovnunne-004

Více než dvouhodinovou ukázku bitevní vřavy ocenil starosta Rumburku Ing. Jaroslav Sykáček a předseda ČSSD Jiří Paroubek, kteří společně dekorovali vojáky z obou válečných táborů.

Tisk Tisk | E-mail E-mail