Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburská Loreta se připojila k Festivalu muzejních nocí 2008

Čtyři stovky dospělých i dětských návštěvníků si v pátek 23. května našly cestu do rumburské Lorety, kde Římskokatolická farnost-děkanství Rumburk, v rámci Festivalu muzejních nocí 2008, pořádala již druhou Loretánskou noc.
Před osvětlenou loretánskou kaplí a v ambitech vystoupily spojené soubory rumburské ZUŠ Novus, Allemande a Komorní soubor Šluknov, dále Komoráček z Jiříkova a Chrámový sbor z Vilémova. Nejdelší ručně filcovaný koberec v Čechách, o délce 34,5 m a váze 25 kg, který se svými rozměry zařadil do České knihy rekordů, představili pracovníci textilní dílny Gawain. Dobovou hudbu a lidové písničky přiblížilo dívčí pěvecké trio La Farfalla a renesanční hudbu Honza Dvořák a René Habich. „Regionální literaturu nabídl Kruh přátel muzea Varnsdorf, Klub českých turistů z Krásné Lípy pak představil nově vydanou Vlastivědu Šluknovska,“ řekla průvodkyně Barbora Hildebrandtová. Jiří Hamáček přiblížil v populárně naučné přednášce „Heinrich Lumpe, čestný doubický muž“, osudy zdejšího nevšedního rodáka. Ve Svaté chýši mohli návštěvníci Loretánské noci vidět herecký vstup, kterým se připomněli někdejší kapucínští správci lorety. „Ve svíčkami osvětlené Loretánské kapli zněly původní skladby, které se před 2. světovou válkou zpívaly v loretánském areálu. Gábina Doušová, redaktorka Rumburských novin, a farář Filip Šimonovský z Českobratrské církve evangelické četli pověsti z knihy Historie Šluknova od Borise Trantiny“, přiblížil program páter Jozef Kujan. Na II. Loretánské noci v Rumburku se dále podílela Základní umělecká škola v Rumburku, Dům dětí a mládeže v Rumburku a textilní dílna Gawain. Akce se konala za podpory Města Rumburk a firmy JVB Engineering s.r.o.
Čtvrtý ročník Festivalu muzejních nocí 2008 vyhlásila v roce 2008 Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem na dny 16. 5.-14. 6. 2008. „Cílem akce je přilákat ty, kteří si v běžném životě čas na návštěvu muzea či galerie zatím ještě nenašli a ukázat jim, že návštěva muzea může být příjemně stráveným a dobře využitým časem pro celou rodinu,“ uvedla Anna Komárková, výkonná ředitelka Asociace muzeí a galerií ČR. K festivalu se letos připojilo 96 měst a 136 institucí. V Ústeckém kraji se muzejní noci v roce 2008 konají kromě Rumburku také v Teplicích, Žatci a Litoměřicích. V Rumburku se první Loretánská noc konala v roce 2007 a navštívilo ji 320 návštěvníků.

loreta

Druhou Loretánskou noc navštívily čtyři stovky návštěvníků. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail