Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Purkmistr Jaroslav Sykáček přednesl zdravici při Tolštejnských slavnostech

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Již poosmé se o prvním červnovém víkendu konaly na nejznámější zřícenině středověkého hradu ve Šluknovském výběžku Tolštejně tzv. Tolštejnské slavnosti. Ty neoficiálně začaly již v pátek večer koncertním vystoupením kytaristy Štěpána Raka, jehož hudbě naslouchal i pan Albrecht Berka z Dubé se svou chotí a početným doprovodem. Slavnostní zahájení tolštejnské veselice však začalo až poté, co byl na hradě zapálen Vildův oheň. Pak začal ten správný rej, který trval až do pozdních nočních hodin, k čemuž všem hodovníkům vyhrávala varnsdorfská skupina Malvaz.
Druhý den ráno pokračovala veselice v plném proudu, a zatímco dospělí po prohýřené noci sbírali síly, jejich děti se bavily celou řadou soutěží a her, které pro ně v rámci Vildova dopoledne připravil bavič Míra Vajs.

Ale tu náležitou důležitost a důstojnost Tolštejnským slavnostem dodal až příchod pana Berky z Dubé a všech purkmistrů a rychtářů ze Šluknovského výběžku. Berkův projev a přání všeho dobrého všem přítomným byl zakončen hymnou Tolštejnského panství a zdravicí rychtářů, kterou přednesl rumburský purkmistr Jaroslav Sykáček. A pak se již všichni bavili pohledem na líté šermířské souboje Řádu Černých rytířů, křtem nového piva, které si vysloužilo jméno Vildův chmeluňk a povýšením nejpilnějších vandrovníků do šlechtického stavu.
Veselice se záhy rozšířila i do podhradí, kde uspořádali Černí rytíři dělovou šou, varnsdorfské mažoretky předvedly své pochodové umění a krásné tanečnice rozproudily v divácích krev svými vášnivými moderními tanci, ukázkami aerobiku a scratche. Zlatým hřebem odpoledního programu bylo vystoupení místní rodačky Leony Černé. Odpoledne se pak na hradě konala slavnostní korunovace nového Mariášového krále, kterým se po zásluze stal Rumburák Karel Srbecký.

Tisk Tisk | E-mail E-mail