Purkmistr Jaroslav Sykáček přednesl zdravici při Tolštejnských slavnostech

Tištěné noviny 13/2008 | 26. 6. 2008 | Nezařazené

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Již poosmé se o prvním červnovém víkendu konaly na nejznámější zřícenině středověkého hradu ve Šluknovském výběžku Tolštejně tzv. Tolštejnské slavnosti. Ty neoficiálně začaly již v pátek večer koncertním vystoupením kytaristy Štěpána Raka, jehož hudbě naslouchal i pan Albrecht Berka z Dubé se svou chotí a početným doprovodem. Slavnostní zahájení tolštejnské veselice však začalo až poté, co byl na hradě zapálen Vildův oheň. Pak začal ten správný rej, který trval až do pozdních nočních hodin, k čemuž všem hodovníkům vyhrávala varnsdorfská skupina Malvaz.
Druhý den ráno pokračovala veselice v plném proudu, a zatímco dospělí po prohýřené noci sbírali síly, jejich děti se bavily celou řadou soutěží a her, které pro ně v rámci Vildova dopoledne připravil bavič Míra Vajs.

Ale tu náležitou důležitost a důstojnost Tolštejnským slavnostem dodal až příchod pana Berky z Dubé a všech purkmistrů a rychtářů ze Šluknovského výběžku. Berkův projev a přání všeho dobrého všem přítomným byl zakončen hymnou Tolštejnského panství a zdravicí rychtářů, kterou přednesl rumburský purkmistr Jaroslav Sykáček. A pak se již všichni bavili pohledem na líté šermířské souboje Řádu Černých rytířů, křtem nového piva, které si vysloužilo jméno Vildův chmeluňk a povýšením nejpilnějších vandrovníků do šlechtického stavu.
Veselice se záhy rozšířila i do podhradí, kde uspořádali Černí rytíři dělovou šou, varnsdorfské mažoretky předvedly své pochodové umění a krásné tanečnice rozproudily v divácích krev svými vášnivými moderními tanci, ukázkami aerobiku a scratche. Zlatým hřebem odpoledního programu bylo vystoupení místní rodačky Leony Černé. Odpoledne se pak na hradě konala slavnostní korunovace nového Mariášového krále, kterým se po zásluze stal Rumburák Karel Srbecký.

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2008/06/26/purkmistr-jaroslav-sykacek-prednesl-zdravici-pri-tolstejnskych-slavnostech/