Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hrobka pod kostelem ve Starých Křečanech vydala svá tajemství

OLYMPUS DIGITAL CAMERA S příchodem léta začala obnova dominanty obce Staré Křečany – kostela sv. Jana Nepomuckého pocházejícího z poloviny 18. století. Letos by měla být opravena část poškozeného krovu v prostoru hlavní lodě a měly by být odvodněny vnější zdi kostela. Opravy si v tomto roce vyžádají osm set tisíc korun, které Římskokatolická farnost Staré Křečany získala z Havarijního programu Ministerstva kultury, z Ústeckého kraje, od obce Staré Křečany a od Biskupství litoměřického.
Při zahájení oprav kostela nechali památkáři otevřít hrobku v hlavní lodi. „Podle pamětníků byla hrobka naposledy otevřena před 63 lety, v roce 1945. Před námi se objevil prostor o rozměrech 6 x 4 x 2 m, v němž se nachází pozůstatky zhruba deseti dřevěných rakví,“ přiblížil otevření hrobky starokřečanský starosta Martin Mänzel. „Oproti očekávání byl podzemní prostor suchý a nezaznamenali jsme zvýšenou hladinu spodní vody. Zaklenutá hrobka byla vyzděna z cihel, pískovcových a žulových kamenů. Bližší ohledání místa provede skupina speleologů z Varnsdorfu, která v roce 2007 prozkoumávala loretánské podzemí v Rumburku,“ dodal Petr Diviš z úseku státní památkové péče Městského úřadu v Rumburku.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Obnova barokní kulturní památky by měla výrazně zlepšit vzhled centra obce Staré Křečany. „Obnovený kostel bude využíván při pravidelných nedělních setkáních římskokatolické farní obce. Budou se zde pořádat koncerty chrámové hudby a každoroční výstavy historického kostelního betléma. Kostel se stane místem každoročního setkání farníků z ČR a SRN,“ uvedl farář Jozef Kujan ze salesiánské komunity římskokatolické farnosti v Rumburku.
Celkem by obnova kostela sv. Jana Nepomuckého měla stát zhruba 12 milionů korun. „V únoru 2008 bylo požádáno o příspěvek v rámci programu Finanční mechanismy EHP/Norska. Výsledky budou snad známy do jara roku 2009. Pokud by byla žádost úspěšná, byl by kostel sv. Jana Nepomuckého obnoven již v letech 2009 až 2010. V opačném případě se obnova prodlouží o několik dalších let a pokusili bychom se ji realizovat z dotace Ministerstva kultury,“ uvedl páter Jozef Kujan.

Tisk Tisk | E-mail E-mail