Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknovský zámek se zaskvěl v celé své kráse

V roce 2000 vyhlásilo město Šluknov veřejnou sbírku na záchranu Šluknovského zámku a během prvních týdnů se z prodeje pohlednic, knihy o historii Šluknova a díky několika finančním darům sešlo na kontě něco málo přes dvanáct tisíc korun. Až směšně malá částka na to, aby mohl kdokoliv v sobě živit naději, že bude zámek zničený požárem a následným dvacetiletým chátráním ještě někdy otevřen veřejnosti.
Ale Šluknovští dokázali zázrak. Nenechali se zlákat nabídkami různých kupců, kteří měli o budovu zájem, a začali si krůček po krůčku svůj drahocenný skvost opravovat sami. I když se z venku zdálo, že se vlastně nic neděje, uvnitř zámku to kypělo životem. Své umění zde předvedli řemeslníci různých odvětví – zedníci, elektrikáři, topenáři, malíři, tesaři a truhláři a na své si přišli i restaurátoři, kteří vdechli nový život freskám již dávno zapomenutým pod nánosy starých omítek. A v roce 2006 se poprvé po dvaceti letech otevřel zámek veřejnosti znovu. Bylo sice zpřístupněno jen přízemí, v němž vzniklo informační centrum a kavárna, ale Šluknované už tehdy měli být na co hrdí.
O rok později se zámek otevřel podruhé a jen během prvního dne se do zrekonstruovaného prvního patra přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí. A překvapeni byli všichni, protože komnaty zámku nebyly „jen“ opravené, ale byly opravené vskutku skvostně, a i když místnosti ještě zely prázdnotou, bylo se na co dívat. Návštěvníci tiše klouzající po naleštěné dřevěné parketové podlaze z místnosti do místnosti pokaždé našli pod svýma nohama jiný vzor, nad sebou pokaždé jiný, originálně vyrobený dřevěný strop a jiný lustr v barokním stylu. Korunou všeho byla kachlová kamna, která se podařilo zachránit a restaurovat po ničivém požáru v roce 1986 a která se stala, alespoň prozatím, dominantou čtyř zámeckých komnat.
A Šluknovský zámek začal žít rušným společenským životem. Odehrály se zde první svatby, první schůze městských zastupitelů, koncerty, přednášky, vernisáže.
Sešel se rok s rokem a 28. června 2008 se stříbrný klíč, darovaný panem Berkou z Dubé městu Šluknov, otočil v zámecké bráně potřetí. Starosta města Milan Kořínek přestřihl slavnostní pásku a zvědaví návštěvníci se mohli pokochat krásou zrekonstruovaného druhého patra a zámecké půdy. Tyto prostory již zanedlouho budou hostit lesnické muzeum s nejzajímavějšími loveckými trofejemi a dalšími exponáty, a ani půda zámku nezůstane opuštěná. Šluknovská radnice zde chce vybudovat stálou expozici historických betlémů, největší v České republice.

Překvapení se skrývalo i v prvním patře. Oproti loňskému roku se stěny zámeckých komnat rozzářily pastelový-mi barvami ladícími s barvami a vzory honosných záclon a závěsů okolo oken. Do komnat se ze zámku Sychrov vrátil nábytek zachráněný po požáru, vhodné doplňky, včetně obrazů, většinou s loveckými výjevy, daly místnostem domácí a přátelskou atmosféru.
Znovuzrození Šluknovského zámku přišlo letos oslavit několik tisíc lidí do zámeckého parku. Již v předvečer hlavních oslav, v pátek 27. června, se na cestu Šluknovem vydal historický průvod, který tvořili rytíři, korouhevníci a bubeníci v dobových krojích a středověké zbroji, a Šluknované s loučemi a lampiony.

A již od časných ranních hodin následujícího dne pokračovalo veselí v zámeckém parku. K lahodnému jídlu a pití hrála dobová hudba, rytíři předváděli své kousky s meči, horda husitů předvedla, jak se umí ohánět cepy a sudlicemi a jejich práčata ničila nepřátelská vojska svými praky. Ušní bubínky všech trpěly při ukázkách dělostřelců, a tento rámus se poněkud zajídal i opeřeným miláčkům sokolníků, kteří se přišli davům pochlubit se svými svěřenci. Stánky s medem a medovinou, dárky a marcipánem, s bylinkami a šperky byly neustále v obležení koupěchtivých dam a dívek, stánky s pivem a grilovaným masem patřily převážně mužům a děti zaútočily na zmrzlináře a na výrobce cukrové vaty. A zatímco středověcí rytíři umírali v soubojích pro lásku krásných žen, tanečnice ze skupiny Trn v oku se svými ladnými pohyby ve stylu středověkého tance potěšily ty, kterým řinčení zbraní nic neříkalo.

Slavnosti navštívil i pan Hynek Berka z Dubé se svou chotí, kteří starostovi města předali stříbrný klíč od zámku. Mezi čestnými hosty byl i senátor Josef Zoser a starostové z okolních obcí. Zámecké šluknovské slavnosti trvaly dlouho do noci a ještě dlouho se na ně bude vzpomínat. Nejméně rok, kdy bude Šluknov slavit své 650. výročí povýšení na město.

Ale důležité je, že se Šluknované opět vrací ke svým kořenům, k městu, které až do konce druhé světové války patřilo mezi nejvýznamnější města severních Čech. A dnešní Šluknov rekonstrukcí Šluknovského zámku znovu nabírá dech a začíná novou, a věřme, že úspěšnější a krásnější etapu svého života.

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail