Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V rumburském loretánském areálu se bude konat slavnost Porciunkule

loreta_0 Pouť k Panně Marii Andělské z Porciunkule se uskuteční v sobotu 2. 8. v loretánském areálu. Hlavním celebrantem mše svaté v kostele sv. Vavřince v Rumburku bude od 10.00 hod. emeritní biskup Litoměřické diecéze Mons. Josef Koukl. Součástí slavnosti bude beseda s Mons. Kouklem a koncert duchovní hudby.
Program slavnosti Porciunkule v Rumburku zahrnuje mši svatou a loretánské litanie. „Ve 14.00 hodin proběhne v chóru kostela sv. Vavřince beseda s Mons. Josefem Kouklem. V 15.00 hodin začne v ambitech lorety koncert duchovní hudby Salve Radix z Mikulášovic pod vedením René Halbicha,“ shrnul průběh slavnosti páter Mgr. J. Kujan ze salesiánské komunity, římskokatolické farnosti v Rumburku.
Svátek Porciunkule má v rumburské Loretě staletou tradici, prvně ji zřejmě slavili řeholníci již v létě roku 1685 po dostavbě přízemí nového kapucínského kláštera. První procesí katolických Lužických Srbů z Horní Lužice do Lorety v Rumburku je doloženo k roku 1742. Tradice slavnosti Porciunkule přetrvala s přestávkami ještě po druhé světové válce. Obnovená tradice se do lorety vrátila roku 1997.
Během slavnosti Porciunkule bude možnost získat plnomocné odpustky. „Slavnost Porciunkule je spjata s osobností sv. Františka z Assisi, který se ve 13. století staral o kostelík zasvěcený Panně Marii Andělské, nazývaný Porciunkule (v překladu podíleček, lat. portio = podíl). Zde se po návratu z Říma se svými bratry usadil. Zde spolu se sv. Klárou založil 2. františkánský řád, připravil počátek řádu klarisek a zde také zemřel. Podle tradice obdržel sv. František od papeže Honoria III. pro tento kostelík privilegium plnomocných odpustků, které pak následující papežové potvrdili a rozšířili i na další kostely. Datum svátku je stanoveno na 2. srpna, nebo nejbližší dny,“ přiblížila historii slavnosti průvodkyně Barbora Hildebrandtová.

 

Program Slavnosti Porciunkule v Rumburku dne 2. 8. 2008  

10.00 hod.                  mše sv. v kostele sv. Vavřince

11.00 – 11.30 hod.      loretánské litanie v ambitech lorety a ve Svaté chýši

14.00 hod.                  beseda farníků s Mons. Josefem Kouklem v kapucínském chóru kostela sv. Vavřince

15.00 hod.                 koncert duchovní hudby Salve Radix z Mikulášovic v ambitech lorety

Tisk Tisk | E-mail E-mail