Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Letošní Tour de Feminin byla plná hvězd

Nejen rekordní účastí se může chlubit letošní 21. ročník největšího ženského cyklistického závodu v České republice Tour de Feminin, který projížděl Šluknovským výběžkem ve dnech 10. až 13. července. Na start pětietapového závodu se postavilo 144 závodnic, nejvíce v historii závodu, mezi nimiž nechyběly cyklistky zvučných jmen, například loňská vítězka Němka Hanka Kupfernagelová, olympijská vítězka Kathy Wattová z Austrálie, vedoucí závodnice světového poháru Holanďanka Marianne Vosová a dalších devět národních šampionek.
Poprvé se do závodu, který se jezdí již od roku 1988 a který je součástí Světového poháru, zapojil i národní tým USA. A letos poprvé byla otevřena i nová etapa Rumburské okruhy. 21. ročník TDF po třinácti letech opustil německé silnice, protože jeho dlouholetí partneři ze Seifhennersdorfu nebyli schopni zajistit průběh ani jedné z etap a mezinárodní závod se tak musel spolehnout jen na české kopečky a časovku v polské Bogatynii.
Ale i tak si závodnice sáhly v mnoha případech na dno svých sil. Svědčí o tom i to, že závod dokončilo pouhých 55 cyklistek. Na vině nebyl jen náročný kopcovitý terén Šluknovského výběžku, ale i nepříznivé počasí. Své sehrála i diskvalifikace 18 závodnic v poslední etapě, které přes zákaz rozhodčího projely přes železniční přejezd se staženými závorami. Od srážky s vlakem je dělilo jen pár vteřin. Vyloučení ze závodu pouhých 800 metrů před cílem se však nevyhnuly. Pořadatelé závodu měli sice dohodnuto s dráhami, že pozdrží průjezd vlaku přes přejezd, ale peloton měl zpoždění a vlak se tak vydal na cestu ještě dříve, než závodnice stačily projet. Nicméně bylo jejich hrubou chybou, že neuposlechly pokyn rozhodčího a byly potrestány tak, jak je v jiných světových závodech za tento přestupek běžné.

Poslední etapa letošního závodu dlouhá 99,2 km se nakonec změnila v drama. Nejenže se zbláznilo počasí a cyklistky byly během závodu bičovány dešťovými přívaly, ale o překvapení se postaraly i některé závodnice.

Nizozemská cyklistka Marianne Vosová, která průběžně vede Světový pohár, neuhájila v poslední etapě Tour de Feminin své průběžné vedení v závodě a přenechala celkové prvenství Němce Angele Hennigové. Ta sice dojela do etapového cíle jako druhá za Švýcarkou Priskou Doppmannovou, ale na vedoucí Vosovou najela přes tři minuty, zlikvidovala její více jak dvouminutový náskok a mohla se radovat z celkového zlata.
Česká závodnice Martina Růžičková, která před rokem skončila na šesté pozici, přijela do cíle devátá a v konečném pořadí si vybojovala třinácté místo. Další Češka Dana Fialová v poslední etapě ze závodu odstoupila. V drastických podmínkách vzdala i obhájkyně loňského prvenství Hanka Kupfernagelová.
Angela Hennigová ze stáje DSB Bank podala letos pozoruhodný výkon. Nejenže byla při závěrečném dekorování ověnčena vítěznými vavříny, ale díky svému vítězství v bodovací soutěži, vrchařské soutěži, v soutěži iniciativy a jako nejlepší závodnice závodu na sebe oblékla hned čtyři trikoty ve čtyřech barvách – žlutý, bílý, modrý a červený. Podle ředitele závodu Jiřího Vícha se něco takového stalo poprvé za celých 21 let existence závodu. Jiří Vích si kvalitu závodu nemohl vynachválit: „Příznivci cyklistiky se dočkali nejvyšší kvality v historii. Závod byl bezvadně obsazený. Stává se málokdy, že na tento závod přijede taková elita, jako je národní tým USA a tři družstva vedená v UCI mezi nejlepšími na světě,“ pochvaloval si závod Jiří Vích.

Spokojeny byly i závodnice. Martina Růžičková, která hájí barvy rakouského týmu ELK Haus, se nechala slyšet, že to byl velice kvalitní etapák s výbornou konkurencí, a vítězka Angela Hennigová ze stáje DSB Bank přiznala, že letošní ročník Tour de Feminin byl agresivní podnik, dřina a boj. Že dojela do cíle byla ráda i olympijská vítězka z Barcelony Australanka Kathrryn Wattová. „Přijela jsem dost unavená a tady to bylo maso,“ přiznala.

Závod celkově ovládly Němky, které obsadily všechny tři první pozice. Za vítěznou Angelou Hennigovou se na druhou příčku probojovala Trixi Worracková a třetí místo získala Sarah Düsterová.

Mezi družstvy se na prvním místě umístilo družstvo RTL Cervelo-Lifeforce PRO Cy, druhé místo získalo družstvo DSB Bank a na třetí příčce skončil národní tým USA.

Závod pořádá Cyklistický klub Krásná Lípa. Záštitu nad letošním ročníkem převzal předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka a hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail