Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Mikulášovice mají problémy s pitnou vodou a elektrickou energií

O problémech Mikulášovic s dodávkami elektrické energie a se zásobováním pitnou vodou diskutoval v Mikulášovicích starosta Stanislav Hladík s náměstkem hejtmana Ústeckého kraje Radkem Vonkou.
Starosta Radka Vonku informoval, že výpadky v dodávkách elektrického proudu jsou velmi časté, a to až několikrát do měsíce. A řešení problému je v současné době v nedohlednu, protože posílení kapacity vysokonapěťového vedení zatím není možné. Šluknovský výběžek je totiž zásobován vysokonapěťovým vedením z šedesátých let, které není zálohováno a projekt výstavby záložního vysokonapěťového vedení, jehož trasa vede Lužickými horami, narazil na nesouhlas Liberecké krajské samosprávy a několika obcí a odmítavě se k tomuto záměru staví i Dolní Podluží.
A právě proto, že jednání mezi zainteresovanými stranami svolaná Radkem Vonkou dosud nikam nepokročila a tento problém je podle jeho slov už nad možnostmi a silami obecních nebo krajských samospráv, rozhodli se Mikulášovičtí řešit problém po svém – vystavět osm větrných elektráren. Podle starosty Hladíka by jejich výstavba mohla do roka začít a Mikulášovičtí si od toho slibují nejen finanční přínos, ale především pokrytí výpadků v dodávkách elektrické energie.
Zároveň se vedení města rozhodlo řešit letitý problém s dodávkami pitné vody. Koncem roku bude žádat o stavební povolení pro vodovod ze Šluknova přes Velký Šenov, který by měl do Mikulášovic přivádět pitnou vodu, po napojení na vodovodní přivaděč, ze Chřibské.
Doposud je v Mikulášovicích pitné vody nedostatek, zdroje povrchové vody jsou vhodné pouze pro užitkovou vodu a dva vrty, z nichž je zásobován vodovodní řad, potřebám města se 2300 obyvateli nestačí. Výstavba vodovodu ze Šluknova do Mikulášovic představuje podle starosty investici 35 milionů korun.

Tisk Tisk | E-mail E-mail