Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rozhledna na Dýmníku znovu ožívá

Již od poloviny července mohou návštěvníci Rumburku navštívit nově otevřenou rozhlednu na Dýmníku, která v minulých týdnech prošla náročnou a nákladnou rekonstrukcí. Samotné stavební práce byly odstartovány 25. dubna a jejich ukončení a předání hotového díla investorovi, kterým byly Lesy ČR a.s., proběhlo o dva měsíce později, tedy 30. června.
Oprava se netýkala jen kamenné a zděné části věže, ale nejvíce její dřevěné nástavby, která vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek a díky značné aktivitě místních vandalů utrpěla značné škody. Nástavba má nyní novou střešní krytinu a opláštění, zcela novou dřevěnou podlahu a nová okna.
Obvodový plášť věže byl vyspraven a vyspárován, stejně jako pískovcová podezdívka, která byla navíc opatřena hydrofobním nátěrem. Všechna okna byla nově zasklena, opraveny byly i vstupní dveře, za nimiž byla na žádost investora vybudována miniaturní kancelář pro správce věže, který zde bude prodávat vstupenky a drobné suvenýry. O zkvalitnění vnitřního vzhledu rozhledny se postaraly nejen nové omítky a nátěry, ale i celková oprava ocelových konstrukcí, doplnění chybějícího zábradlí a vyspravení stupňů vnějšího i vnitřního schodiště.
Při rekonstrukci se nezapomnělo ani na opravu hromosvodu.
Celkové náklady na opravu rozhledny činily přibližně 650 tisíc korun. Na zakázce pracovalo sedm pracovníků různých profesí a celkem zde bylo odpracováno 1683 hodin.
Podle lesního správce Ing. Bika tím ale zájem společnosti Lesy ČR o rozhlednu nekončí. „Plánujeme, že vnitřní část věže vyzdobíme informačními tabulemi s údaji o tom, co zde návštěvník Šluknovského výběžku na svých cestách může vidět, nebudou chybět ani informace o fauně a flóře, geologii a přírodních poměrech, o historii kraje a turistických zajímavostech. Zároveň chceme cestou k věži vybudovat několik odpočinkových míst s lavičkami a o kus dál od věže i veřejné otevřené ohniště a altán pro turisty, aby si měli kde po náročném výšlapu na rozhlednu odpočinou a třeba i posvačit. Neměly by chybět ani dřevěné doplňky pro děti, aby si měly kde hrát,“ vypočítává Ing. Bik.
Na tyto dárky si ovšem turisté budou muset počkat až do příští sezóny.
Správa rozhledny na Dýmníku byla svěřena krásnolipským turistům, kteří zde budou mít, stejně jako na rozhledně na Vlčí Hoře, stálou službu s otvírací dobou od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. Dospělý turista za vstup na věž zaplatí patnáct korun, dítě od 6 do 15 let pouhých osm, stejně jako důchodci, invalidé a studenti.

dymnik_0

Vandalové za sebou zanechávají všudypřítomné stopy. Po rekonstrukci, díky níž dřevěná nástavba Dýmníku rozkvetla do krásy, by řádění vandalů měl zabránit soustavný dozor správce věže. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail