Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Němečtí účinkující obohatí Loretánské slavnosti

Hudbou, tancem, divadelními pohádkami a církevní slavností posvěcení ožije v polovině září barokní památka loretánská kaple s ambity v Rumburku. V sobotu 13. 9. 2008 se zde uskuteční 12. ročník Loretánských slavností, které se pořádají na památku posvěcení a dostavby nejsevernější loretánské kaple v Evropě. Novinkou je účast německých účinkujících a filmové představení. Loretánské slavnosti pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk a Město Rumburk v rámci Dnů evropského dědictví. Akci podpořilo Město Rumburk, Česko-německý fond budoucnosti a firma STAMO. Vstupné na Loretánské slavnosti 2008 je dobrovolné, příspěvky budou použity na pokračující obnovu Lorety.
Loretánské slavnosti 2008 obohatí účast německých účinkujících, nejprve se v 11.00 hod. představí česko-německé pozounové sbory Consonare a ve 13.30 hod. Duo MABAIA, hrající akustický pop, ve složení Mónika Klesse a Bastian Berg. „Druhým motivem, který se prolíná slavnostmi, je připomenutí 325 let od zahájení stavby rumburského kapucínského kláštera, stojícího v těsné blízkosti Lorety. Vernisáží bude zahájena česko-německá výstava ‘Kapucínský konvent v Rumburku (1683-1950)’,“ uvedl páter Mgr. Jozef Kujan ze salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku a okolí. „Druhá výstava ‘Lužičtí Srbové – tradice a současnost’ připomene dění v partnerské organizaci ‘Katholische Pfarrei St. Simon u. Juda’ v Crostwitz. Katoličtí Lužičtí Srbové byli totiž s rumburskou Loretou spjati od 18. století, kdy sem putovali na srpnovou církevní slavnost Porciunkule,“ vysvětluje páter Kujan. Lužickosrbskou legendu o Krabatovi od Otfrieda Preusslera uvidí návštěvníci v podobě animované pohádky-hororu „Čarodějův učeň“ (něm. Krabat), kterou v roce 1977 natočil Karel Zeman a do Rumburku zapůjčuje ze zlínských ateliérů společnost Bontonfilm.
Mezi tradiční účinkující patří dětský pěvecký sbor „Šenováček“ z Velkého Šenova, jeho koncert začne v 16.30 hodin v kostele sv. Vavřince a doprovodí ho rumburský dětský pěvecký sbor Tyršovské zvonky. Soubor Křiničánek z Krásné Lípy představí své pěvecké a taneční pásmo Český rok. Liberecký sbor Collegium scholarum mediarum přiveze kánony a gospely. Dětem jsou určeny „Medvědí pohádky“ Josefa Jelínka z Liberce. V 15.00 hodin začne církevní slavnost posvěcení loretánské kaple, kterou ve Svaté chýši celebruje děčínský vikář, páter Alexej Baláž. „Připraveny dále budou výtvarné dílny pro děti i dospělé, prezentace a prodej výrobků chráněných dílen a ÚSP ze Šluknovska. Zpřístupněny budou běžně nepřístupné prostory a nachystány ukázky animací barokní památky,“ zve k účasti průvodkyně Barbora Hildebrandtová.

Tisk Tisk | E-mail E-mail