Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hasiči soutěžili ve vyprošťování lidí z havarovaných vozidel

Už vás někdy napadlo, jaký je rozdíl mezi profesionálním a dobrovolným hasičem? Abyste to mohli posoudit, museli byste mít srovnání jejich pracovních smluv a výplatních pásek. V terénu při zásahu však mezi nimi rozdíl nepoznáte. Samotní hasiči o sobě s nadsázkou a humorem říkají, že k ohni přijedou samí profesionálové, ale jen někteří z nich jsou placení.
Jestli jsou jejich kvality srovnatelné, o tom se mohli přesvědčit všichni, hasiči i diváci, při krajské soutěži ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, která se konala ve středu 10. září v Rumburku.
Do klání se zapojilo sedm profesionálních týmů z celého Ústeckého kraje a tři týmy dobrovolných hasičů. Každý z nich si vylosoval „své“ havarované vozidlo, které bylo povaleno na bok, či na střechu a uvnitř kterého se skrýval zraněný pasažér. O jeho zranění vypovídaly údaje na cedulce, kterou měl figurant pověšenou na krku.
Úkolem soutěžního týmu bylo během patnácti minut bezpečně a efektivně vyprostit zraněného z havarovaného vozidla, a to i za cenu rozbití oken, vystříhání pomocí hydraulických nůžek, nebo vyřezání pilou. Součástí vyproštění osoby bylo také poskytnutí první pomoci zraněnému a jeho transport na místo zdravotnické záchranné služby.
Na počínání soutěžních týmů dohlížel sbor rozhodčích tvořený jak příslušníky Hasičského záchranného sboru České republiky, tak lékaři zdravotnické záchranné služby. Rozhodčí posuzovali taktiku týmu, např. přístup k místu nehody a provádění průzkumu, protipožární zabezpečení, velení u zásahu a spolupráci týmu. Dále hodnotili technické provedení zásahu, např. stabilizaci vozidla, uvolnění, vyproštění a transport zraněné osoby a v neposlední řadě také kvalitu poskytnuté předlékařské pomoci a komunikaci se zraněným pasažérem.

hasici_0

Úkolem hasičů bylo co nejrychleji vyprostit z havarovaného vozidla zraněného pasažéra za použití všech dostupných prostředků. Jejich práci kontrolovali rozhodčí z řad hasičů a zdravotnické záchranné služby. Foto: gdo 

Ale rozhodujícím kritériem byl čas. Kdo přetáhl patnáctiminutový limit, ztrácel body, a kdo nedokázal splnit úkol do dvaceti minut, byl diskvalifikován.
O vítězi rozhodl nakonec součet všech bodů. V konečném pořadí všech soutěžících týmů se na prvním místě umístilo družstvo ÚO Chomutov, které 25. září bude hájit barvy Ústeckého kraje na Mistrovství republiky v Českých Budějovicích. Na druhém místě se k velkému překvapení všech profesionálů a velké radosti místních umístilo družstvo Sboru dobrovolných hasičů Rumburk. A chybělo jim pouhých pět bodů, aby si sáhli na zlato.
Třetí místo si vybojovali další „profíci“, tentokrát z Teplic, Žatce, Litoměřic, Mostu, Děčína a nakonec z Ústí nad Labem.
Soutěž v Rumburku byla pro všechny velkým přínosem. Nejenže si mezi sebou hasiči mohli poměřit své schopnosti a dokázat si, kdo je lepší, ale při závěrečném hodnocení byli rozhodčími upozorněni na chyby, kterých se příště mají vyvarovat a dostali množství cenných rad, jak svou práci zefektivnit.
Diváci zase viděli, jak náročná, ale i nebezpečná je práce hasičů při autonehodách a jak zoufalé je postavení zraněných osob v havarovaném automobilu. Ale všem bylo jasné, že nezáleží na tom, kdo k požáru či havárii přijede první – jestli profesionální nebo dobrovolní hasiči. Důležité je, že všichni dokážou pomoci a že své práci rozumí.

Tisk Tisk | E-mail E-mail