Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lázeňská kolonáda aplaudovala mladým hudebníkům tří zemí

Lázeňské hosty polského městečka Swieradow Zdroj v sobotu 6. září 2008 odpoledne roztleskali mladí hudebníci vystupující na Koncertu tří zemí. Kouzelné prostředí kolonády báječně zarámovalo hudební produkci žáků uměleckých škol z polské Jelení Gory, německého Görlitzu a českého Rumburku. Účastníci mezinárodního work-shopu, který se v srpnu konal v areálu Windmühle v Seifhennersdorfu, zde vděčnému lázeňskému publiku představili výsledky své práce.
Z bohatého programu téměř dvouhodinového koncertu stojí za pozornost především některá čísla. Velkého ocenění publika se dostalo nejmenšímu a nejmladšímu klavíristovi, teprve desetiletému Ladislavovi Frnčovi ze Základní umělecké školy v Rumburku. S kamarády Davidem Adamikem (D) a Amélií Lewandovskou (PL) zahráli Fantazii z opery Carmen skladatele George Bizeta v šestiruční úpravě. Známý Pochod toreadorů ocenili posluchači bouřlivým potleskem. Sólo na trubku Fantazia briliante skladatele Jeana Babtista Arbana zahrál Jedrzej Tomczik za klavírního doprovodu Katarzyny Mielniczyn (oba PL). Ticho provázející toto číslo přešlo v aplaus, který si vyžádal několik děkovaček. Dvořákovo Scherzo pro housle a klavír přednesla mladá houslistka Jana Pščolková (CZ) a Bartosz Sklodowský (PL). Finále koncertu, vystoupení polského smyčcového souboru s úryvky z filmu W. Disneye Sněhurka od skladatele F. Churchila, doprovázelo vděčné publikum rytmickým potleskem.
Uznání za tento koncert si zaslouží nejen všichni účinkující, ale i jejich obětaví učitelé, kteří na úkor svého volna učí a doprovázejí své žáky na vystoupení mnohdy i o víkendech. Ze Základní umělecké školy v Rumburku se zúčastnily učitelky Jana Lošťáková a Gertrud Šormová. Poděkování samozřejmě patří majitelce hudební školy Musica via regia a hlavní organizátorce Koncertů tří zemí paní Ljudmile Büchner z německého Görlitzu. Ocenit je třeba i polské pořadatele v čele s ředitelkou Wieslawou Tobiasz za jejich nápad, přivést vážnou hudbu za publikem a umístit koncert do lázeňského prostředí, kde se vždy najde široký okruh posluchačů. Mladí adepti hudebního umění si tak mohli zažít vystoupení před přeplněným sálem, ve kterém se již nedostávalo míst k sezení pro mnoho dalších zájemců.

Tisk Tisk | E-mail E-mail