Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Volby do Zastupitelstva Ústeckého kraje byly plné překvapení

urna V sobotu 18. října 2008 skončil čtyřletý mandát většiny zastupitelů Ústeckého kraje a do jejich křesel zanedlouho zasednou noví krajští politici, zvolení v letošních říjnových volbách. Ty byly plné překvapení a zaskočily nejen politiky, ale i samotné voliče.
Prvním z nich bylo dramatické vítězství sociální demokracie, která si oproti minulému volebnímu období polepšila dvojnásobně. V roce 2004 získala pouhých 15,59 %, v letošním roce vybojovala ČSSD nad vládnoucí ODS převahu 32,78 % hlasů a s 22 mandáty významnou pozici v zastupitelstvu.
Občanská demokratická strana vládla Ústeckému kraji osm let, nyní musí tuto štafetu předat oranžové opozici. Přitom pozice této strany se zdála dlouho neotřesitelná. Se svojí nadpoloviční většinou v zastupitelstvu (28 mandátů; 39,62 %) mohla čtyři roky nerušeně vytvářet politiku kraje. Letos však získala jen 20,57 % voličské podpory a o patnáct křesel méně než v předchozím volebním období.
ODS vsadila všechny své naděje na kandidáty z velkých měst, zejména z Ústí nad Labem, Litoměřic a Chomutova. K nelibosti občanských demokratů a jejich příznivců ze Šluknovského výběžku se na celou šedesátičlennou kandidátku vešli jen tři zástupci z Děčínska, a ani jeden ze Šluknovka. Ale tam, kde měla ODS získat největší podporu, se k ní hlásilo jen málo voličů. Nejvíce příznivců měla na Chomutovsku (23,27 %) a hned zatím překvapivě na Děčínsku (21,93 %). Na to, že celá kandidátní listina byla téměř plná Ústečáků, lze zisk 21,47 % v tomto městě považovat za neúspěch.
Oproti minulým volbám si pohoršili i komunisté. Tehdy získali přes 25 % a 17 zastupitelských postů, letos mají o pět křesel méně a jejich voličská podpora klesla na 18,39 %.
Velkým, a pro mnohé nečekaným překvapením byl volební úspěch nové politické strany v Ústeckém kraji Severočeši.cz. Tato strana svou masivní kampaní, a tím, že nabídla novou alternativu proti velkým stranám, oslovila celou řadu nerozhodnutých voličů. Zisk osmi mandátů na základě více jak 13procentní podpory je velkým úspěchem.
Za zmínku stojí i úspěch mosteckého podnikatele Jiřího Zelenky, který se na kandidátní listině Severočechů pohyboval v zadních řadách – až na padesátém místě. Ale preferenční hlasy voličů ho katapultovaly z nevolitelného místa až do čela kandidátky a křeslo v zastupitelstvu tak má jisté.
Překvapivé výsledky voleb lze přičíst i na vrub vysoké volební účasti, která jen v Ústeckém kraji dosáhla 37,44 %. V roce 2004 byla účast o téměř 12 % nižší, a to jen 25.37 %.

Přestože se to před volbami zdálo nemožné, podařilo se do krajského zastupitelstva probojovat dvěma kandidátům ze Šluknovského výběžku. Prvním z nich je sociální demokrat Petr Jakubec z Varnsdorfu, druhým je jiříkovský severočech Mirko Bernas.
Volební drama si také prožili kandidáti do Senátu ČR za okres Děčín. Do boje se vypravilo hned devět politiků a mezi nimi i současný senátor Josef Zoser. Ten chtěl svůj mandát obhájit a dlouho to vypadalo, že se probojuje do druhého kola. V jeho těsné blízkosti se držel kandidát za ČSSD Jaroslav Sykáček, starosta Rumburku, a děčínský primátor Vladimír Raška z ODS. Ještě ve chvíli, kdy bylo sečteno 80 % volebních okrsků nebylo jasné, kdo bude dále bojovat o tento post, a teprve posledních několik set hlasů rozhodlo, že se v duelu proti sobě postaví sociální demokrat s občanským demokratem, tedy Sykáček proti Raškovi. Josef Zoser o tuto možnost přišel díky chybějícím necelým 263 hlasům.
Kdo bude novým hejtmanem Ústeckého kraje bude jasné až po první ustavující schůzi zastupitelstva, která by se měla konat v nejbližších dnech. Kdo bude senátorem zastupujícím okres Děčín na příštích šest let bude zřejmé již v sobotu 25. října po uzavření druhého kola senátních voleb.

Tisk Tisk | E-mail E-mail