Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rybník v Lipové čeká rekonstrukce

Jeden ze čtyř největších rybníků Šluknovského výběžku, Zámecký rybník v Lipové, se bude již brzy rekonstruovat. Lipovská radnice získala na jeho opravu dotaci ve výši 30 milionů korun z Fondu životního prostředí, a tak jeho znovuzrození již nic nebrání. Podle starosty Lipové Pavla Svobody se tak rybník dočká odbahnění, opravy hráze a zhotovení nového stavidla, jehož průtok by se měl oproti stávajícímu zvýšit natolik, aby dokázal odolat stoleté vodě. Obavy z velké vody, zvláště po záplavách v roce 2002, byly také důvodem, proč nebyl rybník po posledním výlovu v roce 2005 znovu naplněn. „Nechceme riskovat ani majetky, ani bezpečnost našich obyvatel, které by mohly být v případě povodní ohroženy,“ vysvětluje starosta.
Obec již má projektovou dokumentaci hotovou, nyní ještě bude nutné vybrat nejvhodnějšího dodavatele stavby, a to na základě výběrového řízení. „Pokud vše půjde hladce, mohly by stavební práce začít již začátkem příštího roku a na jaře roku 2010 by do opraveného rybníka mohla začít opět natékat voda,“ předpokládá Pavel Svoboda.
Vzhledem k tomu, že na rekonstrukci rybníka přispělo i Ministerstvo životního prostředí, musí obec dodržet jednu zásadní podmínku, a to, že rybník nebude sloužit k chovu ryb. „Předpokládáme, že celá oblast kolem rybníka bude sloužit k rekreaci a jako sportovní voda. Mohlo by to vypadat i tak, že přijede výletník do naší obce na dovolenou, zakoupí si u nás rybářský lístek například na týden a během této doby si zde může pohodlně rybařit,“ vysvětluje lipovský starosta.
Zámecký rybník v Lipové je úzce spjat se selskou rebelií v roce 1680. Povstání poddaných bylo krvavě potlačeno, vůdci byli pověšeni a ostatní sedláci museli za trest během své roboty vystavět v těsném sousedství lipovského zámku Zámecký, nebo také Slawatův rybník. Rozloha tohoto vodního díla je 10,3 ha, uprostřed rybníka byl vybudován ostrůvek pro panské kratochvíle.
Po roce 1989 byl rybník majetkem pozemkového fondu a o jeho převedení do majetku obce se zasloužil ještě bývalý starosta Lipové Zdeněk Doležal. Pokud opravdu začne v roce 2010 do Zámeckého rybníka natékat voda, stane se tak přesně po 330 letech od jeho prvního napuštění.

zamek_lipova

Zámecký rybník v Lipové čeká v příštích letech rekonstrukce a snad již na jaře roku 2010 by měl být opět plný vody.

Tisk Tisk | E-mail E-mail