Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Až z Atlantiku se do řeky Kamenice vrátili lososi

V řece Kamenici v Českém Švýcarsku nalezl rybářský hospodář Tomáš Kava během své pravidelné pochůzky 5. listopadu dospělého lososa. Na návrat těchto vzácných ryb do říčky Kamenice čekali rybáři dlouhých šest let, a tak je 87 cm dlouhý a asi 4 kg těžký samec náležitě rozradostnil. I když vlivem vyčerpání po dlouhém návratu z Atlantiku losos uhynul, je jeho nález důkazem úspěšnosti snah o navrácení dočasně vyhynulého lososa do našich vod. Rybáři věří, že ryba stihla v řece na trdlišti oplodnit jikry a přispět tak k založení další generace mladých lososů.

Ještě týž den se rybářům zdařil kontrolní odlov dalšího lososího samce, který byl změřen, zvážen a opět puštěn do vody. Kontrolní odlov samice se nezdařil, návrat samic je však rovněž potvrzen. „Program navracení lososů do Kamenice probíhá od roku 1998, první návrat jsme zaznamenali v roce 2002. Do letošního roku bránily lososům v návratu špatné hydrologické podmínky, při nízké hladině Labe ryby nedokáží překonat jednu z posledních překážek před cílem své cesty, štětovou stěnu na soutoku Kamenice a Labe,“ říká Tomáš Kava z Českého rybářského svazu.

Návrat lososů nám udělal velkou radost,“ říká Miloš Trýzna, zoolog Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Je to krásný pocit, když si představíte, že před pěti lety někdo z nás vypouštěl plůdek lososa o velikosti 2 cm a on je po pěti letech a cestě dlouhé více než 4000 km zase zde.“

Program zaměřený na návrat dříve běžně se vyskytujících lososů do českých vod probíhá pod vedením Českého rybářského svazu od roku 1998. Správa Národního parku České Švýcarsko se k programu připojila již krátce po jejím zřízení a spolupracuje s rybáři při navracení lososů do řeky Kamenice. Plůdek lososa je každoročně vysazován na jaře, v letošním roce bylo prvně provedeno podzimní vypouštění odrostlejších rybiček.

losos

Losos nalezený v Edmundově soutěsce v Českém Švýcarsku je důkazem úspěšnosti snah o návrat této u nás dříve běžné ryby do řeky Kamenice. Na snímku rybářský hospodář Tomáš Kava s nalezeným lososem.

Tisk Tisk | E-mail E-mail