Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lužickou nemocnici obsadili filmaři

Titulek Heparinový vrah řádí v Rumburku by jistě přilákal větší pozornost čtenářů, ale byl by poněkud zavádějící. V Lužické nemocnici v Rumburku neřádil vrah, ale filmový štáb, který zde natáčel film Hodinu nevíš. Předlohou filmu se stala kniha Vraždy ze závisti slovenského scénáristy a spisovatele, původně psychiatra Miroslava Skačániho, který se inspiroval příběhem heparinového vraha Zelenky z havlíčko-brodské nemocnice. Jeho scénář natolik zaujal režiséra Dana Svátka, že se rozhodl tento temný psychothriller natočit. Vzhledem k tomu, že prostředí filmu má být ponuré a zasazené do dvacátých let minulého století, vybral si štáb pro svou práci hned několik nemocnic vybudovaných v této době. Lužická nemocnice v Rumburku byla jednou z nich, ale některé filmové záběry byly natočeny i v rumburském gymnáziu, v Jihlavě nebo ve staré nemocnici v Mladé Boleslavi.

Dan Svátek do hlavní role obsadil vycházející hvězdu českého filmu Václava Jiráčka, který se již divákům představil ve filmu Krev zmizelého, kde si po boku Vilmy Cibulkové zahrál jednu z hlavních rolí, a to baltského šlechtice Arno von Lievena. Ale hrál i ve filmu Filipa Renče Na vlastní nebezpečí a ztvárnil hlavní roli Jánošíka ve stejnojmenném filmu, který zatím, kvůli nedostatku financí, nebyl dokončen.

Hudbu k filmu složil Varhan Orchestrovič Bauer a úvodní skladbu k filmu Richard Müller.

Třiatřicetiletý režisér Dan Svátek také není ve světě českého filmového šoubyznysu žádným nováčkem. Na svém kontě má již čtyři celovečerní filmy, a to Začátek světa (2000), Zatracení (2001), Blízko nebe (2005) a Trainstory z roku 2008. Hodinu nevíš je jeho pátým scénáristickým počinem. Kromě toho se před kamerou rád objeví i jako herec, a tak ho ve filmu o nemocničním vrahovi uvidíme i v roli Dr. Bartoně. V rolích poléhávajících po nemocničních postelích si zahrála i řada Rumburáků. Film půjde do kin již 12. března příštího roku.

A o čem příběh filmu vlastně je?

Je to příběh obětavého, inteligentního a zakřiknutého mladíka s tváří padlého anděla, který se několikrát neúspěšně pokouší o studium medicíny. Ale jeho povaha, přestože schopnosti a inteligenci na to má, mu nedovolí, aby přijímací zkoušky na medicínu zvládl. A tak se dostává do nemocnice jako sanitář a bere to jako přestupnou stanici, protože stále věří, že má na to, aby se stal doktorem. Věří, že by byl lepším lékařem, než kdekterý z těch, které musí poslouchat, od nichž musí snášet příkoří a chovat se před nimi jako ten nejpodřadnější člověk pod sluncem.
Jeho osud se změní v den, kdy ho umírající starý pán požádá, aby mu pomohl skončit to trápení a dostat ho na druhý břeh. A náš hrdina to udělá a vzápětí prožívá neuvěřitelné pocity blaha. Uvědomí si, že má vlastně možnosti Boha. Že on je ten, který rozhoduje o žití či nežití pacientů. A tak to zkusí znovu… a znovu.
Vzhledem k tomu, že u žádného článku o filmu by neměla chybět nějaká perlička, máme i my jednu malou do sbírky. Manželka režiséra filmu Dana Svátka Vlastina je krásná a úspěšná modelka a nadějná herečka. A je to ta potvora, která v roli barmanky otrávila ve filmu Casino Royal Jamese Bonda. Jak je vidět, manželé Svátkovi mají k temným stránkám lidských duší velice blízko, a tak se můžeme jen těšit, čím nám v budoucnosti pocuchají naše divácké nervy.

Hodinu nevíš
Režie: Dan Svátek, scénář: Miroslav Skačáni, Dan Svátek, kamera: Jakub Šimůnek, hudba: Varhan Orchestrovič Bauer, Richard Müller, hrají: Václav Jiráček – Hy-nek, Ivan Franěk – MUDr. Valenčík, Marián Geišberg – primář Havelka, Stanislav Zindulka – pan Sládek, Jana Krausová – Jana Valenčíková, Zuzana Kronerová – vrchní sestra, Petra Nesvačilová – Markéta, Miroslav Táborský – ředitel nemocnice, a další.

filmari

Režisér filmu Dan Svátek (vpravo) se svým štábem při natáčení filmu Hodinu nevíš před Lužickou nemocnicí. Foto: www.vybezek.net

Tisk Tisk | E-mail E-mail