Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pod vrstvami omítky nalezli fresky

Šenovská radnice prochází v posledních týdnech náročnou rekonstrukcí vnitřních prostor, na kterou čekala již několik dlouhých let. Nevyhovující pracovní prostředí pro zaměstnance úřadu a nedůstojné prostředí pro jeho návštěvníky donutily vedení města, aby konečně přestalo rekonstrukci odkládat a neomezilo se jen na dílčí opravy.
Nutná byla především rekonstrukce elektrických rozvodů, počítačových sítí, topení, osvětlení, ale i sociálního zařízení. V kanceláři starostky se tak po dlouhých letech konečně začne topit, z podlah kanceláří zmizí prošlapané a zaprášené obstarožní koberce a nahradí je omyvatelná podlahová krytina, na své si přišli i malíři a tapetáři.
Ti se také postarali o překvapení, když při škrábání letitých nánosů omítek ze zdí v chodbě v prvním patře objevili staré původní fresky, které zdobily vilu ještě v době, kdy ji nechal pro svou rodinu v roce 1896 vystavět její původní majitel Karel Stein.
I když tento nález starostku města Marcelu Boháčovou rozradostnil, na druhou stranu jí přidělal o vrásku na čele víc. „Na rekonstrukci úřadu jsme získali od Ministerstva financí ČR dotaci čtyři sta tisíc korun a dalších šest set tisíc jsme uvolnili ze svého rozpočtu. Tyto peníze pokryjí náklady na rekonstrukci tak akorát, ale zastupitelstvo si vymínilo, že víc peněz nemůžeme utratit. Proto zatím ani nemůžeme uvažovat o tom, že bychom nechali tyto fresky restaurovat, i když by si to určitě zasloužily,“ dodává starostka. Malíři zatím drahocenné nástěnné malby provizorně ošetří, aby nedocházelo k jejich poškozování, a o jejich dalším osudu budou muset rozhodnout zastupitelé.
Činnost Městského úřadu ve Velkém Šenově rekonstrukce nijak neomezila, i když značně zkomplikovala. Všichni zaměstnanci úřadu, včetně starostky a matrikářek, jsou namačkáni ve třech místnostech v přízemí, kde přijímají návštěvy, provádějí běžnou agendu i řeší náročné administrativní úkoly.
Přestavba budovy by měla být dokončena do konce listopadu. Ale tím to nekončí. Ve druhé etapě plánuje starostka opravu všech oken, což si ovšem vyžádá další milionovou investici.
„V žádném případě neuvažujeme o tom, že bychom okna vyměnili za nová, plastová,“ zdůrazňuje starostka. „Chceme zachovat krásu této vily ve všech jejích detailech, a k těm se řadí i původní okna. Chceme je opravit a zachovat. Již nyní se snažíme na to sehnat potřebné dotace, ale v tomto roce to ovšem nebude. Pokud budeme mít štěstí, mohli bychom se opravených oken dočkat do konce příštího roku,“ dodává starostka Boháčová.

senov

Nález více jak sto let starých nástěnných maleb šenovskou starostku Marcelu Boháčovou nadchnul. Nyní stojí před problémem, jak původní výzdobu zachovat. Foto: www.vybezek.eu

Tisk Tisk | E-mail E-mail