Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknovští studenti patří mezi nejlepší vábiče

Studenti Střední lesnické školy ve Šluknově se mohou pyšnit svým vábivým uměním. Jejich zájem se však nesoustředí na osoby opačného pohlaví, ale na vábení jelení zvěře.

Napodobování hlasu jelena v říji na vábničku, neboli řevnici, je opravdovým uměním a naučit se to není vůbec jednoduché. A právě proto se někteří žáci této školy přihlásili před necelým rokem do kurzu vábení organizovaného Střední lesnickou školou ve Žluticích. Své nově nabyté dovednosti vzápětí prověřili v konkurenci dalších dvaceti studentů při soutěži v Kostelci nad Černými Lesy, kde se probojovali mezi dvanáct nejlepších. Jan Brtník dokonce obsadil 2. místo, Lukáš Janata byl pátý a Jiří Hauer dvanáctku uzavíral.

A že tento úspěch nebyl náhodný dokazují jejich výsledky z červnového X. mistrovství republiky ve vábení jelenů v Lysé nad Labem, kde si Jan Brtník opět vyvábil 2. místo, Jiří Hauer a Lukáš Janata skončili na 12. a 13. místě. Stříbrný kov automaticky znamená pro Jana Brtníka účast na evropském mistrovství vábení jelenů v německém Dortmundu, které se bude konat v příštím roce. Tam bude s vítězem této soutěže reprezentovat Českou republiku.

V rámci 15. svatohubertské slavnosti, která se konala 4. října 2008 na Kuksu, se tito tři vábiči zúčastnili Národní soutěže juniorů ve vábení jelenů. Do pátého ročníku o pohár Řádu svatého Huberta se přihlásilo celkem 26 vábičů z celé republiky, především studentů středních a vysokých škol. A šluknovští chlapci i tady obstáli na výbornou. Lukáš Janata si vybojoval bronz, Jan Brtník skončil na 5.-6. místě a Jiří Hauer na 14.-15. místě.

A co je k dobrému vábení zapotřebí? Především hudební sluch, dobrá řevnice a cvik. A jestli vábič opravdu své umění ovládá pozná tehdy, až se na jeho trik nachytá první jelen.

Tisk Tisk | E-mail E-mail