Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Bez Altíka by si „nepopovídali“

Znáte to sami, tam, kde nám chybí slova, pomáháme si k vyjádření myšlenek rukama i nohama. Ale jsou lidé, kteří jsou odkázáni pouze na tyto alternativní způsoby komunikace a bez gest, pohledů očí, písmen, obrázků a jiných pomůcek by nebyli vůbec schopni jakkoliv se domluvit.
Agentura Pondělí nyní získala díky sbírce Pozvedněte slabé, pořádanou Nadací Nisa, program Altík, který je určen právě těmto lidem a který jim nyní umožní kdykoliv vyjádřit svá přání a pocity a snadněji se dorozumívat se svým okolím. Stačí k tomu jen počítač a chytrý program, který klientovi pomůže sestavit v počítači komunikační tabulku plnou fotografií, obrázků a piktogramů, a to podle jeho potřeb a vyjadřovacích schopností.
Jedním z těch, kterým Altík pomáhá, je i pan Karel, klient Denního centra Agentury Pondělí. „Dokud jsme neměli program Altík, mohli jsme se pouze dohadovat, co nám chce Karel sdělit,“ vysvětluje asistentka Agentury Pondělí Jana Nerudová. „Nyní však můžeme vytvářet s Karlem jeho individuální a krizové plány a Karel tak může konečně vyjádřit svá přání a ‘říci’, které dovednosti by si chtěl v denním centru dále rozvíjet,“ dodává.

Autorem unikátního počítačového programu je Základní škola a Praktická škola Gabriely Pelechové v Dolní Poustevně, která ho vytvořila ve spolupráci s o. s. Petit Olomouc.

Tisk Tisk | E-mail E-mail