Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Silničáře sněhové nadělení nezaskočilo

První sněhová vločka letošní zimy dopadla na Šluknovský výběžek v pátek 21. listopadu kolem poledne. Od této chvíle jsou v pohotovosti silničáři, kteří se svými pluhy a sypači vyjeli jen pár chvil poté, co sníh zakryl silniční povrchy bílou přikrývkou.
Od tohoto pátku do následujícího úterý najezdili silničáři ve Šluknovském výběžku na dvou stech kilometrech silnic více než čtyři a půl tisíce kilometrů, které soustavně udržovali ve sjízdném stavu. K tomu potřebovali 236 tun soli, 37 tun inertních posypových materiálů a aplikovali 16 tisíc litrů solanky.
Všechny vozy, které vyjíždějí na svůj pracovní okruh, jsou vybaveny systémem GPS, který přesně monitoruje polohu vozidla, ale i jeho pracovní zatížení, rychlost, a dokonce i zaznamenává množství použitých posypových materiálů. Dispečer má tak dokonalý přehled o tom, kde všechna vozidla má a jak bojují se sněhovým živlem, a kdyby si chtěl někdo postěžovat, že i letos silničáři zaspali začátek zimy, má dokonalý důkaz, že tomu tak nebylo.
A to mohou potvrdit i samotní řidiči, kterým neuniklo, že silničáře zima nepřekvapila a se sněhovou nadílkou si poradili již během několika málo hodin, na rozdíl od mnoha řidičů, kteří se prvním sněhem brouzdali ještě na letních pneumatikách. A co dokáže udělat takový klouzající kamion na Studánce nebo na Lísce, to si jistě umí představit každý. Pak se není co divit, že jsou silnice neprůjezdné.
Jiná situace je ovšem na obecních silnicích, v ulicích měst a na chodnících, kde má odklízení sněhu na starosti pokaždé někdo jiný. Zatímco za schůdnost chodníku zodpovídá majitel přilehlé nemovitosti, o silnice se stará obec sama. A v tom případě záleží na tom, jak zodpovědně tento úkol bere. Jsou obce, kde sníh chůzi ani dopravu nikterak výrazně neomezuje, ale jsou i obce nebo města, kde se suchou nohou chodec nedostane z chodníku na chodník a život mu až do jara ztěžuje rozbředlá a mokrá břečka.
V tom případě je možné řídit se dvěma moudrými radami. Buď až do jara nevycházet ven, nebo naopak, vyjít si na procházku neschůdným městem a vzít s sebou i osobu za ten marast zodpovědnou. Snad jí promáčené boty upozorní, že by s tím měla už konečně něco udělat.

snih

První sníh nedělal silničářům takové problémy, jako řidiči nákladních vozů na letních pneumatikách, kteří blokovali dopravu. Foto: vybezek.eu 

Tisk Tisk | E-mail E-mail