Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Darujte sousedům Betlémské světlo

betlemske-svetlo Aniž bychom museli utrácet velké peníze za drahé dárky, můžeme o Vánocích udělat velkou radost svým přátelům a sousedům. Stačí jen podělit se s nimi o plamínek přátelství a míru, o kousek světla dovezeného z dalekého Betléma.
Betlémské světlo je plamínek, který již dvaadvacet let putuje napříč Evropou. K nám letos dorazí již podevatenácté. Tato novodobá vánoční tradice vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem z Betléma do Lince, aby se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo v prosinci 1989.
Rakouští skauti přivážejí každoročně světlo z Betléma do Vídně, kde ho o třetím adventu 13. prosince předají delegacím z celé Evropy. Za Česko převzali plamen ve vídeňské katedrále Svatého Štěpána skauti z Brna. V sobotu 20. prosince se pak začne rozvážet do všech koutů republiky, včetně Šluknovského výběžku. Ve 12.34 hod. přijede do Krásné Lípy a ve 12.41 hod. do Rumburku. Rozzářit by se mělo na farách a kostelech, ale také v rumburské Loretě, na faře v Jiříkově a na dalších místech, kde si od něj svou lucerničku mohou zapálit všichni příchozí a dál ho v duchu přátelství rozdávat svým sousedům a známým.
Betlémské světlo by v domě mělo nepřetržitě svítit až do Štědrého dne. Rozzářit by mělo adventní věnec na svátečně prostřeném stole a třeba i svíčky na stromečku nebo lodičky ze skořápek. Ale s jeho zhasnutím by nemělo v našich srdcích a myslích vyhasnout ani kouzlo Vánoc, ani poselství přátelství, se kterým se vypravilo na svou cestu z Betléma do celé Evropy a mělo by v nás zářit až do příštího adventu.

Tisk Tisk | E-mail E-mail