Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kaple Nejsvětější Trojice v Mikulášovicích bude mít další novou střechu

kaplicka Při cestě do Mikulášovic směrem od Brtníků si kolemjdoucí nemůže nevšimnout trojboké barokní kaple stojící zcela opuštěně daleko od veškeré civilizace na místě zvaném U Pěti lip. A v posledních dnech mu nemůže ani ujít, že je kolem ní nezvykle rušno.
Z podnětu města Mikulášovic zde totiž provádí firma Korda opravu střechy kaple. Důvodem ovšem nebyl chátrající stav střechy původní, ale to, že byla měděná a na svém místě díky zlodějům barevných kovů dlouho nevydržela. „Úplně původní střecha byla břidlicová, ale město se před časem rozhodlo opravit jí, a tak byla stará břidlice nahrazena krásnou měděnou střechou, která stála téměř sto tisíc korun. Na svém místě ale zůstala jen pár týdnů, než se seběhli zloději z blízka i daleka a střechu rozkradli,“ vzpomíná mikulášovický starosta Stanislav Hladík.
A tak město muselo sáhnout pro dalších sto tisíc korun a střechu znovu pokrýt, ale ani druhý pokus o trvalé zastřešení nevyšel. I tato měděná střecha byla rozkradena, a dokonce s ní zloději ukradli i celou pískovcovou podlahu kaple. Lupiče se naštěstí podařilo brzo najít a ten byl tak laskav, že městu podlahu vrátil zpátky, ale měděné plechy se už zachránit nepodařilo.
A tak se v Mikulášovicích rozhodli, že potřetí už nebudou dávat příležitost zlodějům k snadné obživě a po poradě s památkáři se vrátili zpátky k břidlici. „Požadavek památkářů byl, aby střecha nebyla pokryta moderními materiály, ale původní břidlicí. Obrátili jsme se tedy na firmu Korda, s níž máme po opravě našeho dalšího památkově chráněného domu dobré zkušenosti, a ta si požadovaný materiál sehnala sama,“ pochvaluje si Stanislav Hladík spolupráci. Mrzí ho ale, že snaha Mikulášovických zabránit zlodějům v jejich řádění tím, že by všechny tři vchody byly uzavřeny uzamykatelnými mřížemi, se neshledala s pochopením památkářů a kaple je tak i nadále vydaná na milost a nemilost vandalům a zlodějům.
Oprava kaple bude stát přibližně 220 tisíc korun, z čehož 160 tisíc činí dotace z Ministerstva kultury, zbytek hradí Mikulášovice ze svého rozpočtu.
Kaplička tak bude během několika dnů uvedena do původního stavu, a to alespoň do té doby, dokud ji zase jiná horda loupeživých nájezdníků neupraví k obrazu svému.

Kaple Nejsvětější Trojice byla vybudována v roce 1741 a její výstavbou byl pověřen toho času zemský stavitel Hans Jacob Wähner, mikulášovický rodák. Byla to jakási zkouška jeho stavebního umění a teprve poté mu byla svěřena větší zakázka, a to výstavba kostela sv. Mikuláše.
Celá stavba je vybudována z velmi dobře řemeslně zpracovaných pískovcových kvádrů. Ve výklencích uvnitř kaple byly zbudovány oltáře vyzdobené oltářními obrazy. Ještě v padesátých letech minulého století se v kapli sloužily pravidelné bohoslužby.

Tisk Tisk | E-mail E-mail