Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Co vy na to, pane senátore?

Na prahu každého nového roku si přejeme a doufáme, že bude lepší než uplynulých dvanáct měsíců, že nás čeká úspěch a prosperita. Ale do roku 2009 všichni vstupujeme s jistotou, že tentokrát bude o něco hůře, že i na nás dopadne celosvětová finanční krize, která se do našich pokladen firemních i státních a nakonec i do našich peněženek začala dobývat již v závěru minulého roku.

Jaký bude mít, podle vás, tato krize dopad na hospodaření měst a obcí? Mohou se nějak bránit a jak může lidem pomoci stát, aby minimalizoval jejich škody?

Jaký bude mít konečný dopad celosvětová finanční krize na hospodaření města obcí lze jen těžko odhadovat. V každém případě je již dnes jisté, že jejich daňové příjmy budou nižší, což se zákonitě projeví i v jejich schopnostech zainvestovat nové projekty. Rozvoj měst s největší pravděpodobností poznamená i očekávaný nárůst nezaměstnanosti, který, kromě snížení životní úrovně dotčených rodin, následně přivodí i snížení tržby našich obchodníků a poskytovatelů služeb.

Současná krize opět ukazuje, že tzv. neviditelná ruka trhu rozhodně není samospasitelná a že úloha státu je při regulaci kapitálových trhů nezastupitelná. Jsem přesvědčený, že by vláda společně s Parlamentem měla učinit nezbytné kroky vedoucí jednak ke zmírnění finanční krize a jednak ke zmírnění jejího dopadu na sociálně slabší rodiny.

Stát by měl například obnovit investiční pobídky, obnovit pomoc exportérům, obnovit progresivní zdanění s větším daňovým zatížením pro tzv. horních deset tisíc, zavést znovu novomanželské půjčky, stanovit jasný termín pro přijetí Eura atd.

Stávající krize snad také jasně ukázala na to, že by byl nesmysl privatizovat zdravotní pojišťovny nebo nechat hospodařit s našimi penězi na důchody soukromé společnosti. Rád bych věřil tomu, že už i naši pravicoví politici pochopili, že naše peníze, které odvádíme za účelem zajištění zdravotní péče či zajištění pravidelných plateb důchodů, má spravovat stát. Stát, který je sice mnohdy byrokratický, ale rozhodně ne vrhající se do rizikových obchodů s pofiderní vidinou vysokých zisků.

Ing. Jaroslav Sykáček

Tisk Tisk | E-mail E-mail