Novoroční dárek do Lužické nemocnice v Rumburku

Tištěné noviny 01/2009 | 15. 1. 2009 | Nezařazené

Téměř dva roky jedná vedení Lužické nemocnice a polikliniky v Rumburku s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o nasmlouvání úhrad vyšetření pacientů pomocí počítačové tomografie (CT) v rumburské nemocnici. Bez souhlasu VZP to zatím nebylo možné.

V závěru loňského roku se však karta obrátila a vedení nemocnice může právem mluvit o nejkrásnějším dárku, který si mohlo do nového roku přát. Centrální VZP totiž dala vybudování CT v Rumburku zelenou.

„Jen několik hodin před začátkem nového roku jsem obdržel od zástupců Všeobecné zdravotní pojišťovny informaci o tom, že její vedení schválilo nasmlouvání úhrad za výkony CT pro Lužickou nemocnici a polikliniku, a.s. v Rumburku. To pro nás znamená, že vybudování CT pracoviště v rumburské nemocnici již nic nestojí v cestě,“ netají se svou radostí předseda představenstva Lužické nemocnice a polikliniky Darek Šváb.

I když je písemné rozhodnutí VZP ještě na cestě, vedení nemocnice již připravuje nákup nové techniky a její umístění v pavilonu chirurgie. „Umístění CT na chirurgii vychází z logiky věci. Zaprvé rozšíří a doplní nové digitalizované rentgenové pracoviště, a za druhé si to vyžaduje i povaha zranění a onemocnění zde ošetřovaných pacientů, u nichž převažují úrazy a závažná polytraumata, která by bylo komplikované za potřebným vyšetřením převážet,“ vysvětluje Darek Šváb.

Zřízení CT pracoviště v rumburské nemocnici znamená významný posun v kvalitě diagnostiky úrazů a onemocnění pro pacienty z celého Šluknovského výběžku. Dosud měli lékaři k dispozici pouze ultrazvuk nebo rentgen, a pokud potřeboval jejich pacient vyšetření CT, musel být transportován do Děčína, Ústí nad Labem, České Lípy nebo Liberce.

V případě mozkových cévních onemocnění, například po mrtvici, tak první tři hodiny, které jsou zásadní pro zahájení léčby, strávil pacient v sanitě na cestách mezi nemocnicemi, místo na nemocničním lůžku, čímž se jeho šance na úplné uzdravení podstatně snižovala. A radost z náročného cestování neměli ani ostatní pacienti, kteří nebyli v akutním stavu a museli mnohdy čekat na toto vyšetření týdny.

„Díky zřízení pracoviště počítačové tomografie v naší nemocnici budeme moci výrazně rozšířit, zrychlit a zkvalitnit diagnostiku a rozsah péče o pacienty po úrazech, s centrálními mozkovými příhodami, neurologickými a plicními onemocněními a mnoho dalších. A to přivítají nejen lékaři, ale především samotní pacienti,“ dodává Darek Šváb.

Podle jeho předpokladů by první pacienti mohli CT vyšetření v Rumburku absolvovat již koncem první poloviny tohoto roku. Předpokládaná výše nákladů na zřízení nového pracoviště a nákup techniky by se měla pohybovat okolo 18 milionů korun.

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2009/01/15/novorocni-darek-do-luzicke-nemocnice-v-rumburku/