Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jak je to s pozemním digitálním vysíláním ve Šluknovském výběžku?

Přechod z analogového příjmu na příjem pozemního digitálního vysílání stále zamotává mnoha lidem hlavy a o to více se množí dotazy, zda si již teď pořídit kouzelnou krabičku set-top-box, neboli televizní digitální přijímač, či nikoliv. A pokud ano, tak kde na Šluknovsku bude potřeba a kdy.

Proto, aby se divák mohl lépe rozhodnout, měl by něco málo vědět o vysílacích sítích a o možnostech příjmu digitálního vysílání.

Vysílací sítě jsou čtyři. Síť 1 je veřejnoprávní a slouží k vysílání programů ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 Sport. Na síti 2 jsou vysílány komerční programy Nova, Nova Cinema, Prima a Barrandov, na síti 3 komerční programy Óčko, public TV, Z1, Noe a na síti 4 najdete programy společnosti PLUS TV Ostrava, a to TA3, Z1, STV1 a STV2. Příjem pozemního digitálního příjmu je možný na Šluknovsku zatím pouze v některých lokalitách. Pokud si tedy chcete doma naladit své set-top-boxy, musíte použít zatím jediný možný sig-nál z Ústí nad Labem, a to na kanálech: Další možnosti příjmu DVB-T budou z vysílače Ještěd, který má spustit toto vysílání již 31. 7. 2009 na 43. kanálu, ale to platí pouze v případě, že v místě vašeho bydliště je signál dosažitelný. Proto byste měli, dříve než zakoupíte set-top-box, nechat si změřit intenzitu digitálního signálu odborníkem. Vyplatí se vám to a vyvarujete se případnému zklamání ze zbytečného set-top-boxu. Set-top-box se naladí po scannování automaticky na všechny přijímané kanály, je pouze nutné mít nasměrovanou anténu v pásmu UHF a mít DVB-T zesilovač na příslušné pásmo.

Kromě televizního vysílání je samozřejmostí i radiový příjem, jako jsou např. ČR1, ČR2, ČR3, Proglas, Radio Leonardo a mnoho dalších, které je možno přes set-top-box přijímat. K dosažení je i vysílání sousedských stanic televize a radia z Německa. Je dobré mít v paměti, že pozemní digitální televize je technologií, která během dvou let vytlačí původní technologii analogovou a do budoucna je nutno se na tento případ připravit.

Zdroj: Hlas severu

 

Síť 1 33 kanál Polarizace Horizontální vysílač Verneřice, Buková hora

Síť 2 58 kanál Polarizace Horizontální vysílač Verneřice, Buková hora

Síť 3 55 kanál Polarizace Horizontální vysílač Buková hora

Tisk Tisk | E-mail E-mail