Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Výstava v rumburské Loretě připomene neobyčejného kněze z Horní Police

Výstava „Arciděkan Hockenwanzel“ o životě a díle výjimečného barokního kněze Wenzela Hockeho z Horní Poli-ce bude k vidění v ambitech rumburské Lorety. Navštívit ji bude možné od úterý 5. února do soboty 31. března mezi 9. až 16. hodinou. Výstava nahradí přehlídku betlémů dětí a výtvarníků ze Šluknovska.

Deset velkoplošných výstavních panelů „Arciděkan Hockenwanzel“ vyrobilo Studio REMA 93 pro Svazek obcí Peklo v roce 2008, kdy si obce z údolí Ploučnice připomněly 200. výročí úmrtí arciděkana.

Výstavu v rumburské kulturní památce Loreta doplní i populárně naučná přednáška pro veřejnost. O literární postavě, známé z mnoha knih, která měla předlohu v reálné osobě, faráři a nekorunovaném „králi“ obcí na západ od České Lípy, přednáší historik Mgr. Ladislav Smejkal z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Přednáška se uskuteční ve středu 25. února v 18.00 hod. v malém sále Městského divadla ve Varnsdorfu. Pořádá ji Kruh přátel muzea Varnsdorf ve spolupráci s Římskokatolickou farností – děkanstvím Rumburk. Vstup na přednášku je volný.

„Wenzel Hocke (1732-1808) se narodil v rodině mlynáře v Jezvém, po studiích se stal knězem a nakonec získal místo arciděkana v Horní Polici. Mezi lidmi získal pro svou dobrosrdečnost přízvisko ‘Hockewanzel’. Zbožnému muži nebyl cizí máz piva ani karetní hry, stal se hrdinou mnoha veselých příhod tradovaných mezi lidmi, posléze vydaných jako povídky. Vůbec prvně je písemně vydal Anton Nittel z Varnsdorfu roku 1881. Dnes je tento ‘český Enšpígl’ znám více v Německu a Rakousku,“ vysvětlil Mgr. Marcel Hrubý, iniciátor výstavy.

Tisk Tisk | E-mail E-mail