Kampak máme namířeno?

Tištěné noviny 03/2009 | 12. 2. 2009 | Nezařazené

Bílý dům, Jiříkov

hospoda Útulná hospůdka, v době oběda klidná, to je Bílý dům v Jiříkově. Bohužel se neobejde bez zapnuté televize a nějakého idiotského seriálu, který jsem pochopitelně po očku sledoval, protože jsem asi taky dost „divnej“. Pořád se nemůžu úplně rozhodnout, jestli ručně psaný jídelní lístek je dobré či špatné znamení. A naopak, jestli jídelní lístek zpracovaný nadšeným uživatelem ve wordu neznamená spíše počítačového nadšence, než dobrého kuchaře. Každopádně, tady byl jídelníček psaný propiskou.

Vybrali jsme jídla nazvaná Kuřecí čína s rýží (56 Kč) a Smažená vepřová játra s hranolky (52 Kč).

Polévka byla dršťková (17 Kč), ale pravidelní čtenáři vědí, že si ji dávám skoro vždycky, takže jsem se tentokrát obešel bez ní a Gabriela ji nejí (k vlastní škodě) nikdy.

U kuřecí číny mi bylo sympatické, že se nevydává za nějaké skutečně čínské jídlo. Autor pokrmu naznačuje, že se nechal volně inspirovat čínskou kuchyní, a přesně to se stalo. Osobně tyto pokusy označuji za „fňuk pao,“ což sice nic neznamená, ale může to příjemně překvapit.

Tady bylo možné v omáčce najít hrášek i kukuřici, malinko se kuchařce utrhla ruka se sojovou omáčkou. Ještě kousek a jídlo by bylo nejedlé, takhle vyšlo jako pikantnější.

Zhýčkán jasmínovou rýží si málokdy v restauraci na této příloze pochutnám, ale co! Pokud není jídlo přihříváno v mikrovlnce, je to pořád v pohodě.

Smažená vepřová játra byla hodnocena kladně. Měkká, vypraná, voňavá a nevysušená. To je myslím super hodnocení. Příště si je dám taky.

Jako řidič jsem neokusil pivo. V nabídce je ústecká jedenáctka Zlatopramen za 18/13 Kč a březenská desítka za 16/12 Kč. Káva na závěr byla bez připomínek. Na přání i do hrnečku, což jenom potvrdilo celkově vynikající chování obsluhy.

Interiér Bílého domu, to je klasika. Dřevo i umakart, vietnamské repliky samurajských mečů na zdech. V Bílém domě pochopitelně i obraz Bílého domu ve Washingtonu. Barak Obama by si mohl vybrat.

Kulečníkáře zasvrbí ruce při pohledu na kulečníkový vál, ovšem kulečník se tu prý už zdaleka tolik nehraje.

 

P.S. V Bílém domě právě probíhá akce – výprodej zahraničních kořalek, které se prý příliš neprodávají. Nikdy jsem úplně nechtěl bydlet v Jiříkově, až teď alespoň na chvíli. Považte (minulá cena / půl deci / malej panák): Skotská 42/32/14, Burbon 42/30/15, Irská 47/35/15, Gin 34/27/11 Kč.

Marek

 

P.S.S: Hospůdka doplácí na ekonomickou a podnikatelskou recesi v Jiříkově. Ještě před několika roky, kdy se sem chodili naobědvat zaměstnanci městského úřadu, pianovky, zdravotního střediska a firmy Lustry, tady denně vařili okolo sto padesáti obědů. Dnes jsou prý rádi, když jich uvaří alespoň deset. Možná jim zákazníky berou i vietnamští trhovci, kteří si na náměstí otevřeli asijský bufet. Ale není nad dobrou a teplou českou kuchyni ve slušném prostředí a s příjemnou obsluhou, a tak se přimlouvám u všech strávníků za alespoň občasnou návštěvu Bílého domu.

Gabriela

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2009/02/12/kampak-mame-namireno-3/