Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Město Šluknov slaví letos 650 let své existence

Šluknov • Celoroční oslavy 650. výročí povýšení Šluknova na město zahájili Šluknované ve středu 4. února stylově koncertem středověké hudby v interiéru Šluknovského zámku.

Skladby starých středověkých a renesančních autorů známých a neznámých, skladby staré i několik století, které mohly zaznít při oslavách a radovánkách šluknovské chudiny i panstva ve chvíli, kdy se podpisem královského dekretu stalo z výstavní a prosperující obce Šluknov město, přednesl několika desítkám posluchačů hudební vokálně instrumentální soubor Rožmberská kapela. Soubor byl založen v roce 1974 profesionálními hudebníky, kteří se zaměřují na původní interpretaci barokní a renesanční hudby na dobové nástroje. Ve své tvorbě navazují na tradici původní renesanční Rožmberské kapely z let 1552 až 1602, kterou si na svém panství hýčkali pánové Petr a Vilém Vok z Rožmberka.

Šluknov byl povýšen mezi města zásluhou tehdejšího majitele Šluknovského panství pana Hynka Berky v roce 1359, který o tento status požádal krále. Město tak získalo řadu privilegií a výsad, z nichž zřejmě nejdůležitější bylo trhové právo. Pro tehdejší Šluknovany to mělo zásadní význam. Kromě posílení jejich sebevědomí a uznání jejich práce to s sebou přineslo i ekonomické výhody, rozvoj trhu a řemesel, ale i zemědělství a celkovou prosperitu mladého městečka.

„Historie Šluknova je bohatá na celou řadu podstatných událostí a my bychom si je v průběhu tohoto roku měli z větší části připomenout. Nemůžeme oslavovat jen den, kdy se Šluknov stal městem, ale měli bychom oslavovat celých 650 let jeho života. Musíme ocenit práci našich předků a odkaz, který nám zanechali. A tato připomínka by neměla být určena jen nám, současníkům, ale i našim potomkům, aby si i oni uvědomovali, že jsme my, Šluknováci, na naše město hrdí, že jsme na něj pyšní a považujeme si ho.“ Těmito slovy zahájil starosta Šluknova Milan Kořínek nejen koncert Rožmberské kapely, ale i rok šluknovských oslav. V průběhu příštích jedenácti měsíců tak čeká město celá řada akcí, ať již kulturních, sportovních nebo společenských, které budou doprovázeny logem „650 let Šluknov městem“.

„S tímto logem se budeme probouzet a budeme s ním po celý rok usínat,“ zažertoval starosta, ale ve skutečnosti tím vyjádřil to, co nejsevernější město České republiky v roce 2009 čeká. Kromě desítek drobných akcí a velkolepých Šluknovských slavností uprostřed léta by oslavy měly vyvrcholit silvestrovským ohňostrojem, o který se letos postará město samo. Ale především si Šluknované budou celý rok připomínat, jak zajímavý osud jejich město mělo. Jak po staletí vzkvétalo a nabývalo na významu, jak dokázalo přežít všechny krize a pády, jak se pokaždé zvedlo z prachu, aby znovu vyrostlo do krásy. A to si zaslouží opravdu důstojné oslavy.

sluknov

Šluknovský starosta Milan Kořínek zahájil na zdejším zámku slavnostním projevem oslavy 650. výročí povýšení Šluknova na město. Foto: md

Tisk Tisk | E-mail E-mail