Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

I rumburské parky chtějí zářit čistotou

park Nedávno někdo pronesl rádoby hlubokou myšlenku, že v pořádku nelze najít žádnou romantiku. Ale ruku na srdce, ukažte mi romantiku uprostřed nepořádku. Myslím, že ti, kteří by si chtěli odpočinou a užít trochu klidu v rumburském parku mezi ulicemi Jiříkovská, Máchova a Růžová, mi dají zapravdu.

Zdemolované lavičky určitě nelákají k posezení, papíry, petlahve a nedopalky cigaret povalující se kolem odpuzují každého, kdo by si zde chtěl posedět, pokud by bylo na co, a o romantice si tady každý může nechat jen zdát.

Naskýtá se otázka, kdo za to všechno může a jestli je vůbec možné udržovat v tomto parku pořádek.

Vedoucí Odboru komunálních věcí Městského úřadu v Rumburku Marie Maiwaldová je přesvědčená, že park by mohl být krásným zákoutím pro odpočinek všech, pokud by jeho návštěvníci byli ukáznění a civilizovaní: „V tomto parku je hned několik odpadkových košů, které pravidelně vyvážíme každý pátek. Pokud by do nich návštěvníci vhazovali jen to, pro co jsou určeny, jako papírky od cukrovinek, kelímky, papírové kapesníčky a podobně, nemohl by si nikdo na nic ztěžovat. Ale koše jsou permanentě zaplněny komunálním odpadem z domácností, petlahvemi a sklem, což sem rozhodně nepatří. Obsah košů často vypadává na zem, tam ho potom roztahají psi, rozfouká vítr a rozkopou vandalové. To se potom pořádek udržuje těžko,“ stýská si vedoucí odboru.

Na neutěšeném stavu rumburských parků se podepisují především vandalové, pro které je posezení na lavičkách nudou. A tak, v zájmu své zábavy, lavičku po použití zcela zdevastují.

Město ročně vydává na opravy zničených laviček, posprejovaných fasád domů, zdemolovaných veřejných zařízení a mimořádný úklid statisíce korun, které by se jinak mohly použít na zvelebování města, obnovu zeleně nebo výstavbu dětských hřišť.

„A přitom k tomu, aby byl Rumburk krásný, stačí málo,“ vysvětluje Marie Maiwaldová. „Ve městě je více jak sto padesát odpadkových košů na drobný odpad, sedm košů na psí exkrementy, celá řada popelnic na komunální i tříděný odpad, v provozu je sběrný dvůr i sběrné suroviny. Takže jen stačí, aby každý občan využil této široké nabídky a likvidoval svůj odpad tak, jak má, a kdyby se jen trochu zodpovědněji choval k prostředí, ve kterém žije, a k lidem, se kterými žije. Stačilo by jen, kdyby se lidé chovali jako civilizovaní lidé a ne jako negramotní barbaři. Pak by byl Rumburk čistý a krásný,“ dodává.

Tisk Tisk | E-mail E-mail