Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na návštěvě u lékaře (bez poplatků)

Není snad na světě nikdo, kdo by z vlastní zkušenosti nevěděl, co to je krvácení z nosu. Je to onemocnění protivné. Většinou přichází bez předchozího varování (pokud se nejedná o pěstní souboj) a ani nebolí. V případě, že už k tomu dojde, radily naše babičky rychle si lehnout, hlavu zaklonit a studeným obkladem ochlazovat zátylek a čelo. Někdo radil krev vysmrkat, jiný naopak vytváří vatové tampony a snaží se jimi ucpat nosní otvor a krvácení zastavit. Co z toho je správné a proč ke krvácení z nosu (neboli epistaxis) dochází dnes vysvětluje MUDr. Eva Šrámková.

Krvácení z nosu je onemocnění objevující se v každém věku, ale nejčastěji jsou postiženy děti. U zdravých dětí může vzniknout jako důsledek lokálního zvýšení tlaku, například při silném kašli, při hrách a větší fyzické zátěži a v létě při delším pobytu na slunci. Nejčastější příčinou krvácení bývá úraz nosu nebo pokusy o odstranění krust z nosní překážky, při kterých se poraní jemná nosní sliznice. U nejmenších dětí může být příčinou i cizí těleso v nose, například korálek, kousek novin či molitan z plyšového zvířátka. V některých rodinách je zvýšený výskyt krvácení zaznamenán opakovaně v několika generacích. Cévky jsou uloženy povrchně a možnost poranění je větší. Sliznice je totiž bohatě protkaná jemnými cévkami.

Léčení je snadné. Krvácení většinou ustane po chvíli samo nebo po přitlačení nosního křídla k nosní přepážce (nos pevně stiskneme). Vždy je dobré mít hlavu v předklonu, nikdy nezaklánět! Poloha vleže je naprosto nevhodná, krvácení neustane, krev jenom není vidět. Pacient krev spolyká a mohou nastat žaludeční potíže a zvracení. Vhodné je přiložení studeného obkladu na nos a rozpuštění kostky ledu v ústech.

Opakuje-li se krvácení častěji nebo nejde zastavit, je nutné ošetření lékařem, nejlépe nosním specialistou. Někdy může být krvácení z nosu jen jedním z příznaků vážnějšího celkového onemocnění, a pak je lékařská péče nezbytná. Může jít o poruchu krevní srážlivosti nebo například onemocnění jater. V těchto případech musí být lékařská péče komplexní.

Tisk Tisk | E-mail E-mail