Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na rovinu s předsedou největší organizace ČSSD na Šluknovsku Ladislavem Pokorným

pokorny Mgr. Ladislav Pokorný je trochu nenápadnou, ale ve městě už známou postavou. Byl šest let ředitelem Obchodní akademie v Rumburku, před více než dvěma roky převzal funkci předsedy MO ČSSD Rumburk a v roce 2006 byl zvolen zastupitelem a radním města. Nevykřikuje žádná volební nebo populistická hesla, nevyhledává kontroverzní situace, nekřičí a nehádá se. Jeho nedávné zvolení prvním místostarostou města, který de facto nahrazuje ve funkci starostu Sykáčka, bylo však pro většinu lidí překvapením. Důvodem, proč zasedl na rumburskou radnici, je zvolení starosty Sykáčka senátorem a jeho následný přesun z pozice uvolněného starosty na pozici neuvolněnou. Část jeho práce a kompetencí na sebe vzali ostatní dva místostarostové, část připadla právě Mgr. Pokornému. Podívejme se tedy zblízka na toho, kdo je novým členem týmu rumburské radnice.

Jak se vám po třech prvních měsících na rumburské radnici líbí?

Líbí. Především je to práce, která mě baví, a to je pro mě asi to nejdůležitější. Je to zas něco nového, co neznám, rád se učím nové věci.

Naskočil jste do rozjetého vlaku, v době, kdy se světem lomcuje ekonomická krize. Máte nějakou představu, jaké jsou možnosti města ubránit se negativním dopadům krize?

Možnosti měst jsou dost malé. Pro nás to znamená podporovat investice ve městě a tím podržet nejen místní firmy a podnikatele, ale i jejich zaměstnance. Samozřejmá je i podpora investorů, kteří mají zájem podnikat na území města. Na druhé straně budeme muset trochu víc šetřit na běžných výdajích.

Vy jste členem sociální demokracie a před dvěma roky jste se stal předsedou rumburské organizace. Přišly s vámi nějaké změny?

Nejvýraznější změnou je to, že se častěji scházíme. Také bych chtěl přilákat nové a mladé členy. Potřebovali bychom omladit.

Ale vloni na jaře jste tu šanci měli. Hlásily se dvě desítky nových lidí.

To ano, v dubnu přišel na naší schůzi pan Mirko Bernas a přivedl s sebou asi patnáct lidí s tím, že všichni chtějí být našimi členy. Vzhledem k tomu, že s tímto pánem máme již své špatné zkušenosti, vnímali jsme to jako jeho snahu díky „jeho“ lidem ovládnout rumburskou ČSSD.

Ve volbách do krajského zastupitelstva vyřadila krajská ČSSD z kandidátky téměř úplně kandidáty z menších měst a regionů. Není to tak trochu zrada sociálně demokratických členů a jejich voličů?

Ano, je pravda, že kandidátku ovládla velká města Chomutov, Most, Teplice a ostatní, a především okrajové části Ústeckého kraje byly odsunuty. A je pravda, že mnoho lidí to vnímalo negativně.

Můžete se proti takovému postupu nějak bránit?

Upozorňovali jsme na to na okresní i krajské konferenci. Nicméně v rumburské ČSSD jsme pro tyto volby jasně preferovali především kandidaturu Ing. Sykáčka do Senátu PČR, a to se nám podařilo prosadit, takže jsme na druhou stranu počítali i s tím, že nebudeme mít na volitelném místě zastoupení na kandidátce do Zastupitelstva Ústeckého kraje.

Vy nejste příliš nadšeni tím, že hejtmanem nebyl zvolen lídr ČSSD Jaroslav Foldyna, ale Jana Vaňhová. Ještě před několika týdny to vypadalo na nepřátelství uvnitř ČSSD. Jaké jsou vztahy mezi rumburskou sociální demokracií a krajem nastaveny teď?

Od té doby emoce přece jen opadly. Jaroslav Foldyna byl lídrem, a proto bychom ho rádi ve vedení Ústeckého kraje viděli. Respektujeme však to, jak se rozhodli zastupitelé na kraji. Ostatně v minulosti jsme měli s vedením kraje standardní vztahy, se současnou hejtmankou Janou Vaňhovou rovněž. Osobně jako místopředsedkyně strany podpořila starostu Sykáčka v senátních volbách a předpokládám, že i v následujících letech budou naše vztahy korektní. Důkazem toho může být třeba to, že pro letošní rok bylo krajem schváleno financování ve výši 25 milionů korun na výstavbu střediska Zdravotnické záchranné služby pro Šluknovský výběžek, které bude sídlit v areálu rumburské nemocnice. Kraj také posvětil finance na výstavbu silničního průtahu městem, jehož první část se bude v letošním roce realizovat. Za tím samozřejmě stojí týdny a měsíce vyjednávání a spousta práce, nicméně podařilo se, a také proto nepochybuji, že s Ústeckým krajem je možné spolupracovat k vzájemné spokojenosti.

Přestože jste členem sociální demokracie, nezdráháte se jí občas kritizovat.

Já jsem v ČSSD už deset let, a to kvůli jejím myšlenkám, které mi byly vždy sympatické a věřím jim. Ale bohužel, v posledních letech se do sociální demokracie dostalo dost lidí, kteří se jen snaží dostat ke korytům, a to se mi nelíbí a to kritizovat budu. Ale to je asi problém každé strany.

Ale pozice opoziční strany mohla sociální demokracii výrazně prospět, mohli si udělat pořádek ve vlastních řadách a do voleb jít po důkladné očistě.

To je pravda. ČSSD vládla nepřetržitě osm let, a to jí dost ublížilo. Být v opozici jí jen prospěje. Bohužel, je tam zatím příliš krátký čas a ti, co se k nám přidali kvůli vlastnímu prospěchu, si nestačili najít jiné strany pro své další fungování, a buď nestačili odejít, nebo už jsou zase zpátky. Po vyhraných listopadových volbách je už zase perspektivní být sociálním demokratem.

Dost kontroverzní postavou ČSSD je předseda Jiří Paroubek. Není tak trochu hrozbou pro tuto stranu?

Neoznačil bych ho jako hrozbu. Jak jsem ho stačil poznat, je to neskutečně pracovitý člověk. Zajímá se o velkou spoustu věcí, hodně toho ví. Výrazně na sobě zapracoval, a i když občas rychleji mluví, dává si na své výstupy větší pozor. Ale podle mého názoru se někdy příliš přizpůsobuje veřejnému mínění a rád se sveze na populistické vlně. Každopádně, až bude ČSSD vládní stranou, bude muset přijít s reálně uskutečnitelným programem, a pak se ukáže.

Měl by se vrátit na politickou scénu Miloš Zeman?

Miloš Zeman má neuvěřitelně velké množství příznivců. Je to také asi tím, že jeho vláda je obecně vnímána jako úspěšná. Za jeho éry nebyla žádná krize, životní úroveň lidí šla nahoru, dokázal se domluvit se svým největším oponentem Václavem Klausem… To je třeba věc, která v dnešní politice chybí – schopnost domluvit se. Ale dnešní doba je trochu jinde a je otázkou, zda je návrat Miloše Zemana reálný.

Mluví se o potřebě alternativy současných politických stran. Nemohli by Přátelé Miloše Zemana něčím překvapit?

Mohli. Přestože směrem k nám ještě žádné kroky nepodnikli, mají už v řadách sociálních demokratů dost příznivců, kteří je podporují. A zase tak moc bych se nedivil, kdyby ve vhodnou chvíli vtrhl Miloš Zeman se svými lidmi na politickou scénu a trochu ji pocuchal.

Vy jste známý svým odmítavým postojem vůči rumburskému podnikateli a krajskému radnímu Mirko Bernasovi.

To ano. Z mého pohledu se jedná o velmi problematickou a nedůvěryhodnou osobu. Určitě nebude na škodu krátká rekapitulace jeho politického vývoje: v roce 2006 byl pan Bernas zvolen jako nestraník za ČSSD do rady města Jiříkova. V podstatě od té doby se datuje i jeho permanentní kampaň proti místostarostovi Švábovi a starostovi Sykáčkovi. V dubnu roku 2008 se pokusil ovládnout MO ČSSD Rumburk tak, aby začala hrát podle jeho not. Nepovedlo se. A krátce nato ohlásil svou kandidaturu do Senátu a krajského zastupitelstva za Severočechy.cz, aniž by se zatěžoval faktem, že v Jiříkově byl zvolen za ČSSD. V Čechách tomu říkáme přeběhlík. Spolu se Severočechy pokračoval ve velmi agresivní kampani vůči ČSSD, ale i ODS. A i když neuspěl ve volbách senátních, do krajského zastupitelstva se dostal. A pak zradil i Severočechy a prohlásil se za nezávislého zastupitele. Paradoxně jako důvod svého odchodu uvedl, že nesouhlasí se způsobem vedení jejich kampaně. Možná někomu připadá, že Mirko Bernas je politicky šikovný, ale já bych to nazval spíš politickou prostitucí.

A proč se, podle vás, stal členem krajské rady?

Myslím si, že hlavně z toho důvodu, aby zaštítil takzvanou duhovou koalici. Ale podporu zezdola nemá, ztratil Severočechy a žádná jiná členská základna za ním nestojí.

Krajský radní může Rumburku pomoci. Ale může i škodit?

Skoro si myslím, že bychom přeceňovali jeho vliv, kdybychom předpokládali, že bude škodit. Samozřejmě může udělat nějaké schválnosti či obstrukce. Zatím nás třeba bombarduje žádostmi o informace podle zákona č. 106/1999 Sb. (zákon o svobodném přístupu k informacím), čímž zcela nesmyslně zahlcuje úřad. Prostě nepředpokládám, že jeho působení v krajské radě bude mít jakýkoli přínos pro tento region. Ale uvidíme, jak bude jeho působení pokračovat dál a komu bude jeho funkce ku prospěchu. Jestli tomuto regionu a Rumburku, jak sliboval, nebo jen jemu samotnému.

Tisk Tisk | E-mail E-mail