Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Dílo architekta Hildebrandta připomíná Římskokatolická farnost Jiříkov

Římskokatolická farnost Jiříkov připravuje projekt na popularizaci architektonických plánů předního císařského, rakouského architekta Johanna Lucase Hildebrandta (14. 11. 1668-16. 11. 1745) a architekta Jana Jiřího Aichbauera (1680-1737), které vytvořili pro sakrální stavby na panství Šluknov a Rumburk na přelomu 17. a 18. století. Jedná se o první odborné zpracování tématu na základě archivních pramenů z ČR a Rakouska a první prezentaci nově zjištěných souvislostí o spolupráci obou architektů na severu Čech. Odborné veřejnosti bude zveřejněno jméno dosud neznámého autora architektonických plánů kostela ve Starých Křečanech.

V rámci tohoto projektu v celkové výši 200.000 Kč připravují kunsthistorici za podpory Nadace české architektury a dalších dárců brožuru, přednášku a putovní výstavu. Deset velkoformátových panelů nabídne česko-německý populárně naučný text, kopie dobových zobrazení a aktuální fotodokumentaci. „Zveřejněny budou např. dosud nepublikované architektonické plány císařského dvorního architekta a autora řady vídeňských paláců Johanna Hildebrandta, které se týkají kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech,“ vysvětlil autor připravované výstavy, doktorand dějin umění FF UK Praha Mgr. Petr Mandažiev.

Projekt bude prezentovat čtyři sakrální památky Šluknovska spojené osobou tohoto císařského dvorního architekta. „Podle plánů vypracovaných architektem Hildebrandtem a pozměněných Janem Jiřím Michaelem Aichbauerem byl na šluknovském panství Aloise Tomáše knížete z Harrachu postaven kostel sv. Jiří v Jiříkově a kostel sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech. Pro Antona Floriána knížete z Liechtensteinu pak Hildebrandt připravil plány loretánské kaple a vstupního křídla Lorety v Rumburku,“ dodal páter Jozef Kujan SDB ze salesiánské komunity.

Putovní výstava se bude oficiálně prezentovat při zahájení adventu 28. listopadu v loretánské kapli v Rumburku. Po skončení výstavy, která potrvá od 3. 11. 2009 do 31. 1. 2010, zavítá výstava do obcí, v nichž byly realizovány Hildebrandtovy architektonické plány, a to do Starých Křečan a Jiříkova, a poté do SRN. „Výstava se nejdříve představí ve významné architektonické památce Ústeckého kraje, loretánské kapli v Rumburku, velmi přesné kopii italského originálu a nejseverněji umístěné loretě v Evropě, kterou ročně navštíví více než 6.000 návštěvníků z ČR, SRN a dalších evropských i zámořských zemí,“ uvedla průvodkyně z rumburské Lorety Barbora Hildebrandtová.

Tisk Tisk | E-mail E-mail