Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Naučme se zachraňovat lidské životy!

Na Střední zdravotnické škole v Rumburku probíhá jednou týdně pod vedením primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení rumburské nemocnice MUDr. Jana Běliče a zdravotní sestry Pavly Nedvídkové z jeho oddělení kurz neodkladné resuscitace. Jedná se o kurz určený prozatím jen zdravotníkům s cílem naučit je rychlé a efektivní reakci při nenadálých situacích. V teoretické části přednášky dochází k vysvětlení jednoduchých postupů oživování, v té praktické si přítomní na figurínách zkouší resuscitaci sami i ve dvojici, a to od okamžiku, kdy spatří člověka ležícího na zemi, až do chvíle, kdy přijede přivolaná lékařská pomoc. Celé cvičení trvá dvě a půl hodiny, jedinou nevýhodou je malá kapacita kurzu. Maximální počet je totiž deset lidí rozdělených do dvou skupin.

Primář rumburského ARO nepřednáší poprvé, tři roky působil jako externista v Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v Praze, kde se na jeho přednáškách zdokonalovali i mladí doktoři před atestací.

„Pokud by byl o přednášky zájem i mezi laiky, rád bych se jich ujal. Nejdřív bych se určitě věnoval hasičům, policistům a zaměstnancům pracujícím na místech se zvýšenou koncentrací lidí, například v restauracích a klubech. A potom i ostatním. Pořád ale zůstává problém s kapacitou. Za dvě a půl hodiny se víc než deset lidí v důkladném cvičení resuscitace vystřídat nedokáže,“ řekl primář Bělič.

Logicky by mezi lidmi zájem být měl, protože za neposkytnutí první pomoci hrozí každému až rok vězení, zdravotníkům i dva roky. A jak příjemný může být oproti tomu pocit ze záchrany lidského života!

Tisk Tisk | E-mail E-mail