Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Zdravotničtí asistenti: „Nejsme žádní ošetřovatelé!“

Na Střední zdravotnické škole a Obchodní akademii v Rumburku na jaře odmaturuje již druhý ročník zdravotnických asistentů, jakési náhrady za dřívější všeobecné sestry. Už samotný název oboru Zdravotnický asistent je trochu nešťastný a možná přivádí veřejnost k mylnému dojmu, že se jedná o lepšího ošetřovatele. Tomu se ředitel rumburské zdravotnické školy brání: „V dnešní době v nemocnicích asistenti pomalu nahrazují všeobecné sestry. Jejich kompetence jsou téměř stejné, až na několik úkonů, které asistenti narozdíl od všeobecných sester nedělají. O asistenty je velký zájem.“

Zdá se, že jejich jediné minus je práce pod dohledem sester a doktorů. Jako dohled se bere v úvahu i možnost telefonického spojení. Z toho mají ale někteří zdravotníci strach, protože si stojí za tím, že ne všechno lze konzultovat po telefonu. Konkrétně v rumburské nemocnici by asistenti měli spadat pod dohled sester s postgraduálním vzděláním, coby sester nejvýše vzdělaných.

K vysvětlení, jaký je tedy mezi sestrami rozdíl, se hodí jejich nynější rozdělení do čtyř skupin: sestry s tituly Bc. a Mgr. a dokončeným postgraduálním studiem, zdravotničtí asistenti s maturitou, ošetřovatelky po tříletém studiu zdravotnické školy ukončeném závěrečnou zkouškou a sanitáři, kteří absolvují 150 hodin kurzu.

Pro získání titulu Všeobecná sestra musí studenti na svou maturitu navázat ještě tříletým bakalářským nebo pětiletým magisterským studiem.

„Veřejnost říká, že asistenti musí na všeobecnou sestru studovat. Oni ale studovat chtějí. Z výsledků průzkumu prezentovaných na poradě hlavních sester v Praze v listopadu 2008 vyplývá, že 99 % budoucích absolventů o studiu na VŠ uvažuje, 85 % je pevně rozhodnuto se dál vzdělávat a jen jediné procento už studovat nechce. Odmaturovaly již čtyři tisíce asistentů, z nichž jen dvě stovky přešly do praxe,“ dodává ředitel školy PaedDr. Milan Jirsák.

V budoucnu, podle vedení školy, nebude každá nemocnice zaměstnávat zbytečně moc vysokoškolsky vzdělaných sester, ty budou plnit spíš funkci manažerskou. Vedení proto zdůrazňuje, že by nerado přišlo o uchazeče jen kvůli špatnému náhledu na nové zdravotnické asistenty, kteří by o pracovní příležitost neměli mít nouzi.

Tisk Tisk | E-mail E-mail