Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na návštěvě u lékaře (bez poplatků)

Kdybychom měli vyjmenovat důležité lidské orgány, většina z nás by uvedla srdce, plíce, játra či mozek. Na štítnou žlázu si vzpomene málokdo. A přitom právě ona je nezbytně důležitá pro zdravý vývoj člověka. Štítná žláza vypadá jako malý motýlek pohodlně usazený dole na krku před hrtanem. Jejím úkolem je shromažďovat z krve jód k výrobě dvou hormonů, thyroxinu a trijodthyroxinu, které regulují spotřebu energie doslova ve všech orgánech i ve všech buňkách těla. Její činnost je řízena z podvěsku mozkového speciálním hormonem. Její nesprávná funkce potom organismu příliš energie bere a tím ho vyčerpává, nebo naopak dodává jí tolik, že ji organismus ani nedokáže spotřebovat. O tom, jaká mohou být onemocnění štítné žlázy, si dnes povídáme s MUDr. Janou Malečkovou.

Na úvod jedna špatná a jedna dobrá zpráva. Špatná zpráva je, že onemocnění štítné žlázy jsou velice častá. Dobrou zprávou je, že tyto nemoci jsou ve většině případů dobře léčitelné.

Nejčastější nemocí je snížená funkce štítné žlázy. Vyskytuje se hlavně u žen, a to až u desetiprocentní populace. Příznaky jsou často žádné či jen nenápadné, například zvýšená únavnost, přibírání na váze, padání vlasů, suchá kůže, zvýšený cholesterol, nemožnost otěhotnění. Vzácnějšími potížemi je zpomalení srdečního tepu či výpotek v osrdečníku. U mladých žen vzniká snížení funkce nejčastěji po prodělaném zánětu štítné žlázy. Ten obvykle proběhne při onemocnění horních cest dýchacích a projeví se jen přechodnými bolestmi v krku. Tudíž se většinou nepozná a až jeho následkem vznikne porucha funkce štítné žlázy.

Opakem je zvýšená funkce. Ta se projevuje hubnutím, pocením, třesem, nervozitou, bušením srdce. Zvýšení či snížení funkce štítné žlázy, pokud je na ně pomyšleno, se snadno diagnostikují pomocí vyšetření hormonů štítné žlázy v krvi.

Obě tato onemocnění se léčí pomocí léků, jejichž dávky se určují podle výsledků kontrol krve. Jen ve výjimečných případech u

výšené funkce volí lékař operační řešení.

Dalším důležitým vyšetřením, kromě vyšetření krve, je ultrazvuk štítné žlázy. Z výsledků ultrazvuku se nejen pozná pravděpodobná porucha funkce, ale i místní změny ve žláze – cysty, uzly, eventuálně podezření na nádor. Pokud se na ultrazvuku zjistí podezřelé ložiskové změny, pacient je odeslán na specializované pracoviště, kde je provedena biopsie štítné žlázy, tedy punkce tenkou jehlou. Většina uzlů v žláze je nezhoubná a buď se jen sledují, či se léčí podáváním léků. Nicméně ani v nejhorším případě, kdy se potvrdí diagnóza nádoru, není třeba ztrácet hlavu. Jedná se o jednu z nejlépe léčitelných rakovin s perspektivou dlouhého přežití.

Nemoci štítné žlázy jsou často dědičné a vyskytují se v celých rodinách. Pokud má člověk podezření, že jeho štítná žláza není v pořádku, je vhodné se co nejdříve obrátit na svého praktického lékaře.

Tisk Tisk | E-mail E-mail