Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Radnice v Rumburku se připravuje na zavedení datových schránek

Na zavedení moderní novinky, která by měla usnadnit komunikaci mezi úřady, podnikateli, ale i obyčejnými lidmi, se již připravuje rumburská radnice.

Novinka se jmenuje datová schránka a její zřízení bude pro podnikatele a fir-my povinné již od července tohoto roku.

Datová schránka není o nic složitější než e-mail nebo internetové bankovnictví a s její pomocí bude možné pohodlně podávat třeba daňové přiznání, vyřídit stavební povolení, a naopak přijímat korespondenci od úřadů či soudní obsílky. Poslouží také při komunikaci se státními institucemi, soudy, pozemkovým fondem, zdravotními pojišťovnami, ale také s notáři a exekutory.

Zřízení schránky bude zdarma. Ti, co mají elektronický podpis, o ni budou moci požádat přes internet, ostatní si ji mohou zařídit osobně na nejbližším Czech pointu. Podle zákona bude zřízení datové schránky povinné pro úřady a firmy. Dobrovolně ji mohou používat také živnostníci a řadoví občané.

Těm, kteří si zřídí datovou schránku, budou muset úřady přednostně doručovat korespondenci do ní. Odpadne tak postávání ve frontách na poště při vyzvedávání úředních zásilek do vlastních rukou, včetně obálek s modrým pruhem. I ty budou přicházet rovnou do počítače adresáta. Usnadní se tak i posílání podání a žádosti na úředních formulářích, například daňových přiznání. I ta bude možné vyplňovat rovnou v datové schránce a odsud odesílat na příslušný finanční úřad.

Celý systém datových schránek počítá také se zasíláním příloh, které je nutné přikládat k mnoha dopisům. Technicky méně zdatným uživatelům s jejich převodem a ověřením pomohou opět na Czech pointu, stejně jako s případným vytištěním obdržených zpráv. Pokud ovšem bude příloha příliš velká nebo ji nepůjde převést do elektronické podoby (třeba rozměrné mapy či špatně čitelné starší dokumenty), bude muset cestovat klasickou poštou.

Každý uživatel datové schránky si bude moci zvolit způsob upozorňování na příchozí zprávy. O nové elektronické zásilce se dozví buď bezplatně e-mailem, nebo za poplatek prostřednictvím SMS zprávy.

Pokud si zásilku nevyzvedne do deseti dnů od chvíle, kdy dorazí do schránky, bude podle zákona považována za doručenou.

Tisk Tisk | E-mail E-mail