Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Občanská poradna Rumburk radí: Ať se váš dluh nezvětší o zbytečné náklady!

Každý problém se má řešit okamžitě a nemá se odkládat na pozdější dobu. Pokud totiž před ním utíkáme, nebo jej úmyslně neřešíme, zákonitě naroste do větších rozměrů. A stejné je to s dluhy. Pokud je nemůžete splácet a utíkáte před problémem jako zajíc, buďte si jisti, že vám brzy přeroste přes hlavu.

V případě, že nejste schopni splácet své dluhy, vedoucí občanské poradny P. Nekudová radí: „Neprodleně kontaktujte věřitele. Sdělte mu, co je příčinou neschopnosti splácet, požádejte o nový splátkový kalendář a hlavně splácejte pravidelně alespoň něco! Pokud tak neučiníte a necháte celou věc plavat, nebudete si vyzvedávat jakékoliv písemnosti v domnění, že to nějak dopadne a třeba se vám povede před dluhy utéct, mýlíte se. Věřitel vás bude vyzývat k uhrazení, upozorňovat na následný postup v případě vašeho nezájmu, a to do chvíle, než mu dojde trpělivost a celou věc předá svému inkasnímu středisku, právníkovi nebo vymáhací agentuře.“

Zákon mluví jasně: „Jakákoliv nevyzvednutá obsílka vrácená zpět odesílateli se považuje za doručenou.“ Následný postup bude rychlý, od žaloby k pravomocnému rozhodnutí či usnesení neuplyne dlouhá doba a ve chvíli, kdy bude nařízen výkon rozhodnutí provedením exekuce, bude již pozdě. Věřitelem nebo soudem bude pověřen výkonem rozhodnutí exekutor a pouze on bude ten, kdo bude s vámi jednat. S hrůzou zjistíte, že nemáte povinnost uhradit pouze váš dluh, penále z prodlení, pokuty a jiné sankce, které jsou obsaženy ve smlouvě, kterou jste podepsali a narůstají po celou dobu až do zaplacení samotného dluhu. Rovněž budete mít povinnost uhradit nejen soudní výlohy, ale i náklady spojené s exekucí, a ty také nejsou konečné. Suma sumárum dluh naroste zbytečně o náklady, kterých jste mohli být ušetřeni, pokud byste spolupracovali s věřitelem.

Nestrkejte hlavu do písku, nejste pštros. V životě se může stát cokoliv, ale důležité je problém řešit rychle a neutíkat před ním. Věřitel chce své peníze a udělá pro to vše. Otázka spíše zní: „Jste tak bohatí, že si můžete dovolit platit i náklady navíc, o které vám vzrostl dluh díky vaší nečinnosti?“ Odpovědět si musíte sami.

Tisk Tisk | E-mail E-mail