Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Píšete nám

Diagnóza jako prevence kriminality?

Článek pana M. Petra z komise pro prevenci kriminality a sport, uveřejněný v RN č. 6/2009, nabízí svérázný recept na řešení kriminality (i když jak uvádí autor „s trochou nadsázky“).

Pokud bychom každému problému či kriminálnímu činu přiřadili (vymysleli) diagnózu jako pro nemoc, znamenalo by to, že stačí, aby lékař na diagnostiko-vanou „nemoc“ předepsal jakousi zázračnou medicínu a bude po problému. Kdyby to fungovalo tak jednoduše, rázem bychom se zbavili zlodějů, výtržníků, sprejerů atd. A nepotřebovali bychom ani policii. Ta by ostatně stejně byla zbytečná, protože osoba s lékařskou diagnózou je přece nemocná a musí se léčit. Nelze ji za „nemoc“ trestně stíhat.

Představme si, že by opravdu existovala nemoc nazvaná patologické pomalovávání cizích věcí. Sprejer postižený touto chorobou se denně probouzí s neodbytnou nutkavou potřebou něco pomalovat a dokud tak neučiní, neuleví se mu. On však polkne předepsanou pilulku a ejhle, nutkání je pryč, pomalovávání se nekoná.

Jako námět pro sci-fi by to nebylo špatné, ale realita je bohužel jiná. Postavme se k problémům čelem a nevymýšlejme pro ně diagnózy nějakých pseudonemocí.

Josef Englic, Rumburk

Tisk Tisk | E-mail E-mail