Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rekonstrukce Křinického náměstí v Krásné Lípě vstupuje do další fáze

Po letech projektových příprav získala Krásná Lípa v loňském roce dotaci 31 mil. korun z Regionálního operačního programu a z rozpočtu ČR na rekonstrukci Křinického náměstí.

Ve výběrovém řízení na zhotovitele díla zvítězila s nejvýhodnější nabídkou děčínská firma SaM Děčín, a. s., což je podle krásnolipského tajemníka Jana Koláře firma s dlouhou tradicí a s bohatými zkušenostmi z mostních a silničních staveb. „Je také možné očekávat i jistý pozitivní vedlejší efekt. Společnost má jeden ze závodů i na Studánce u Varnsdorfu a je tedy pravděpodobné, že krásnolipská zakázka přinese práci i lidem z blízkého regionu,“ přiznává Jan Kolář.

Velká část hrubých stavebních prací by měla být hotova do konce letošního roku, kompletní dokončení pak musí být hotovo do května roku příštího.

A pak Křinické náměstí zasvítí novotou. Z plochy zmizí asfaltový povrch, který nahradí dlažba. Pojízdné a parkovací části budou odlážděny z přírodních žulových kostek, pochozí části pak z umělé betonové dlažby s přírodním vzhledem.

Okolo křižovatky bude vysazena intenzivní, převážně nízká zeleň. Současná lípa zůstane i nadále dominantou náměstí a bude podsázena keřovitými dřevinami, další dva stromy budou vysazeny v severní části. Na sloupech veřejného osvětlení, které budou tvořit nová, moderní svítidla, budou zavěšeny květináče s květinami.

V severní části náměstí se objeví novinka – kašna o průměru přibližně 3,5 metru s dvojitým systémem tryskání a barevného nasvícení.

V místech nových nájezdů se již buduje nová mostní konstrukce. Podle Jana Koláře radnice dlouho zvažovala otevřít část Křinice, která protéká pod náměstím. Ale s výjimkou jarního tání či dlouhodobých dešťů je v korytu velmi málo čisté vody a po většinu roku koryto dost zapáchá. Proto radnice od tohoto záměru upustila. Do budoucna však není vyloučeno, že nějaká část potoka otevřena bude.

Nový bude i mobiliář náměstí, tedy lavičky, odpadkové koše, kolostavy, květníky, sloupky, plůtky, atp.

Velké náklady si vyžádá odvodnění celé plochy včetně střešních svodů a záložní odvedení vod za sklepů přilehlých domů.

Na celém náměstí bude zhruba 56 parkovacích míst, plochy pro auta a chodce budou sice odděleny obrubníky, ale převýšení bude malé, aby se po celé ploše dobře chodilo a aby se dala využívat pro společenské akce.

Tisk Tisk | E-mail E-mail