Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Velikonoční požár zničil les velikosti fotbalového hřiště

Na letošní velikonoční neděli hned tak nezapomene více jak padesát profesionálních a dobrovolných hasičů ze sedmi jednotek z Ústeckého a Libereckého kraje, kteří byli nasazeni do hašení rozsáhlého požáru v nepřístupném terénu v místě zvaném Pod Jelení skálou mezi obcemi Jiřetín pod Jedlovou a Svor.

Do boje s živlem, který byl nahlášen ve 13.43 hodin a který zasáhl přibližně tři hektary hrabanky a lesního porostu, se pustili hasiči z Varnsdorfu, Rumburku, Horního Podluží, Krásné Lípy, Nového Boru, ze Cvikova a z Jablonného v Podještědí. Teprve po třech hodinách se jim podařilo dostat požár pod kontrolu a zcela zlikvidován byl až před osmou hodinou večer.

Vzhledem k nepřístupnosti terénu měli hasiči neobyčejně ztíženou práci, vodu k hašení museli táhnout ze vzdálenosti téměř půl kilometru. Situaci jim zkomplikovalo i zapadnutí jedné z cisteren na lesní cestě, kterou muselo vyprostit další cisternové vozidlo.

Ke zkrocení ohně museli hasiči použít mimo proudů vody i motykosekery, které jsou lehké a udělaly nejvíce práce.

Podle lesního správce Lesů ČR Ing. Jaroslava Junka byla příčinou požáru neukázněnost některého z turistů, který si přes přísný zákaz uprostřed lesa zakouřil a do vyschlé trávy odhodil špatně uhašený nedopalek cigarety. „Požár vznikl hned vedle turistické stezky a vítr ho potom sfoukl níže směrem ke Kytlici,“ vysvětlil Ing. Junek. Dodal také, že předběžná škoda zatím nebyla vyčíslena, nicméně náprava škod půjde do statisíců. „Celá zasažená oblast je ohněm absolutně zničená, ale zničené budou stromy i v jejím blízkém okolí, které sice nezasáhl oheň, ale žár. Vzhledem k tomu, že do stromů již vyrazila míza, dojde vlivem žáru k jejímu odpaření a strom zanedlouho uhyne. Lesní porost vyschne a bude nenávratně zni-čen a vznikne zde pustá holina. Ta sama od sebe nezmizí, ale budeme ji muset vyčistit a znovu osadit novými stromy. Odhadem lze říci, že jen náprava škody nás vyjde na více jak dvě stě tisíc korun. A stopy po požáru budou znát ještě za několik let. A to jen díky nezodpovědnosti některých lidí,“ dodává Ing. Junek.

pozar001

Více jak padesát profesionálních i dobrovolných hasičů zápasilo během Velikonoc s lesním požárem u Jiřetína pod Jedlovou: Foto: M. Šafus

Tisk Tisk | E-mail E-mail