Vrchol Luže má díky soutěži získat novou podobu

Tištěné noviny 08/2009 | 23. 4. 2009 | Nezařazené

luz001 Obec Großschönau ve spolupráci s tamním informačním centrem pořádá ideovou a malířskou soutěž pro děti a studenty „Dej Luži novou podobu“ (Gebt der Lausche ein neues Gesicht).

Soutěžní práce se mohou odevzdávat ve dnech 26. března až 20. května 2009 na adrese Informačního centra v Großschönau-Waltersdorfu. Pořadatelé soutěže chtějí získat návrh, podle něhož by mohl být postaven lehký přístřešek pro turisty na vrcholu Luže. Větší objekt není přípustný kvůli zájmům ochrany přírody. Nejlepší projekty budou představeny 21. června 2009 při oslavě letního slunovratu.

„Cílem soutěže, která je určena jednotlivcům i skupinám, je nalézt realizovatelný projekt, který zatraktivní vrchol Luže. Nejlepší podněty budou realizovány. Návrhy musí respektovat zájmy ochrany přírody a vítány jsou projekty přeshraničního charakteru. Nepřípustná je stavba restaurace,“ přiblížila pravidla soutěže Maren Auerbach z infocentra v Großschönau.

Přes vrcholovou plošinu Luže prochází státní hranice se Spolkovou republikou Německo. Hora se nalézá v chráněné krajinné oblasti Lužické hory a přírodním parku Žitavské pohoří (Naturpark Zittauer Gebirge). Německá strana hory je chráněna jako přírodní rezervace. „Znělcová hora Luž (něm. Lausche) je se svými 793 m nejvyšší horou Lužických hor a současně nejvyšší horou Německa na východ od Labe. Na vrcholu Luže stávala do požáru roku 1946 výstavní horská chata s vyhlídkovou věží. Před 1. světovou válkou se v ní dalo platit rakouskou i německou měnou. Nyní se na německé straně nalézá televizní vysílač. Podle zápisů ve vrcholové knize se současná roční návštěvnost pohybuje kolem 10 tisíc osob, většinou z Německa,“ uvedl PhDr. Jiří Kühn, který spravuje webové stránky o Lužických horách.

 

Kontakt na organizátory

Maren Auerbach

Tourist-Information

Großschönau / Erholungsort Waltersdorf

Tel.: 035841/2146

Email: touristinfo@grossschoenau.de

Email: info@erholungsort-waltersdorf.de

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2009/04/23/vrchol-luze-ma-diky-soutezi-ziskat-novou-podobu/