Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Výstava Zmizelé Sudety se představuje v rumburské Loretě

Česko-německá dokumentární výstava černobílých srovnávacích fotografií Zmizelé Sudety občanského sdružení Antikomplex je od 15. dubna k vidění v ambitech Lorety v Rumburku. Výstava potrvá do 27. května a přístupná je od úterý do soboty od 10.00 do 17.00 hod. Kulturní památku spravuje Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Opožděná vernisáž proběhne za účasti autora během III. Loretánské noci v pátek 22. května od 21.30 hod. Putovní výstava Zmizelé Sudety měla svou první vernisáž v prosinci 2002 v Praze. Od té doby téměř bez přestávky putuje po Česku, Německu a Polsku a celkem byla k vidění na zhruba 70 místech.

Výstava Zmizelé Sudety je založená na jednoduchém principu srovnávání starých fotografií z pohraničí a nových fotografií toho samého místa dnes. „Tímto způsobem se snažíme mapovat důsledky výměny obyvatelstva v převážně německy osídlených oblastech. Bez ohledu na historické příčiny je podle nás potřeba dobře poznat mnohovrstevnaté a vzájemně provázané problémy v sociálním, ekonomickém a kulturním životě společnosti v pohraničí, což má ostatně vliv na život v celém dnešním Česku,“ uvedl jednatel občanského sdružení Antikomplex Mgr. Ondřej Matějka. Výstava mapuje deset oblastí, např. Krušné hory, Šumavu a Chebsko. „Samotná oblast Šluknovského výběžku dosud na výstavě zastoupená není, ale zájemci o dobové snímky nepřijdou zkrátka. O Loretánské noci v pátek 22. května se v ambitech Lorety v Rumburku budou promítat staré fotografie města a dalších míst Šluknovska,“ uvedl páter Jozef Kujan ze salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí.

Antikomplex je občanské sdružení se sídlem v Praze, které se od roku 1998 soustavně zabývá českou reflexí německých dějin českých zemí. „Zajímá nás minulost, současnost a také budoucnost území tzv. Sudet. Antikomplex pořádá výstavy, semináře a diskuse. Vydal také několik knih – Zmizelé Sudety, Sudetské osudy a Proměny sudetské krajiny,“ vysvětlil Mgr. Ondřej Matějka.

V rumburské Loretě bude k dostání kniha Zmizelé Sudety. Od svého prvního vydání v roce 2003 byla několikrát rozšířena, dnes je v prodeji upravené a rozšířené páté vydání.

sudety001

Spoluautor výstavy Zmizelé Sudety Mgr. Ondřej Matějka ze sdružení Antikomplex při instalaci výstavy v rumburské Loretě. Foto: Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail