Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknovští a němečtí policisté navázali na letitou úspěšnou spolupráci

Spolupráce mezi českými policisty ze Šluknova a německými z Bischobswerdy má za sebou již šestiletou úspěšnou tradici. Ale poté, co na německé straně došlo k reorganizaci a vedení německé police se přesunulo z Löbau do Žitavy, bylo nutné na tuto spolupráci znovu navázat a oprášit staré dohody.

K tomu došlo na Obvodním oddělení PČR ve Šluknově v úterý 21. dubna, kde se sešel vedoucí šluknovských policistů Vratislav Diesner se svým německým kolegou Frankem Wobstem a dohodli si další podmínky přeshraniční spolupráce.

Jejím základem jsou společné česko – německé hlídky. Ty operují ve složení dva a dva, tedy dva němečtí a dva čeští policisté na území obou států. Jejich úkolem je především pořádková služba, kterou uplatňují nejen při velkých oslavách a svátcích, ve kterých si naši němečtí sousedé tolik libují, jako je například Vathertag, nebo náš Mikuláš, ale například i při velkých víkendových nákupních horečkách. Ty využívají především romské děti k žebrání peněz na důvěřivých německých turistech, což je mnohým z nich nepříjemné. Proto se policejní hlídky v těchto dnech objevují hlavně na parkovištích velkých obchodů a supermarketů, kde k těmto nežádoucím jevům dochází nejčastěji.

Policisté z obou stran hranice se zaměřují také na krádeže vozidel, které vévodí žebříčku kriminality v této oblasti. Podle německých kolegů je tento jev alarmující, ale ne vždy jsou hlavními aktéry této činnosti čeští zloději. „Máme informace, že většina zlodějů osobních aut jsou Němci. Ale ti mají velice dobré kontakty na české překupníky, a proto je spolupráce mezi českou a německou policií velice důležitá,“ upozorňuje Frank Wobst.

Česko-německé hlídky budou kontrolovat pořádek minimálně jednou za měsíc, ale vše bude záviset na vzniklé bezpečnostní situaci. Pokud to bude nutné, širší spolupráci se nebrání ani jedna strana. Komunikace mezi policisty probíhá v němčině. Více jak 80 procent českých policistů se německy domluví, Němci mají ovšem problém s češtinou, i když slibují, že mají snahu se jí naučit. V každém případě ti starší si ještě z dob svého mládí pamatují pár ruských slovíček, a tak je jisté, že domluva mezi strážci zákona bude vždy možná.

policie001

Společné česko-německé policejní hlídky operují minimálně jednou měsíčně na obou stranách hranice. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail